10 maja Szkoła Rodzenia „Rodzimy Razem”, rozpoczęła działalność w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.
Szkoła rodzenia w Szpitalu Powiatowym w Mielcu gotowa jest już na przyjęcie przyszłych mam. Oficjalnego otwarcia dokonali starostowie Zbigniew Tymuła i Maria Napieracz, dyrektor szpitala Ewa Korpanty, w towarzystwie członka Zarządu Waldemara Barnasia, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Mieleckiego Marka Kamińskiego oraz lekarzy, pielęgniarek i położnych.
- By wyjść naprzeciw potrzebom kobiet w ciąży, zapoznać ich z problemami porodu, połogu, karmienia i pielęgnacji noworodka, proponujemy udział w zajęciach szkoły rodzenia.
Szkołę Rodzenia „Rodzimy Razem” wyróżniać będzie wykwalifikowana kadra, która czuwa nad kobietami w ciąży. Na szczęśliwe mamy czekać będą położne, lekarz ginekolog, neonatolog, fizjoterapeuta – powiedziała naczelna pielęgniarka Marzena Nowak.
Program realizowany jest przez doświadczony zespół położnych – specjaliści w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego oraz opieki przed i okołoporodowej posiadające uprawnienia do prowadzenia zajęć w szkole rodzenia.
Położne prowadzące zajęcia posiadają również kursy specjalistyczne z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka.
W zajęciach Szkoły Rodzenia uczestniczyć mogą kobiety w II trymestrze ciąży, między 22. a 27. tygodniem ciąży., tak aby zakończenie szkolenia wypadało bliżej terminu porodu. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu, we wtorki w godzinach od 17.00 do 19.00, w miłej atmosferze, dobrze wyposażonym pomieszczeniu, z dostępem do toalety i prysznica.
Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Szkolenia będą prowadzone w małych grupach i kameralnych warunkach, dlatego będzie czas na zadawanie pytań.
Każdy samodzielnie nauczy się kąpieli i przewijania noworodka i pierwszej pomocy. W ramach kursu przyszli rodzice poznają sposoby łagodzenia bólu porodowego. Uczestnicy zajęć zapoznają się także z topografią Oddziału. Ponadto, istnieje możliwość wykonanie zapisu KTG – każda mama będzie mogła posłuchać bicia serca swojego dziecka.
Tematyka organizowanych zajęć w Szkole Rodzenia:
- 1. Przygotowanie położnicy do szpitala:
- jakie badania wykonać,
- jakie dokumenty ze sobą wziąć,
- i kiedy spakować,
- co zabrać ze sobą do szpitala,
- jak przygotować się i jak rozpoznać rozpoczęcie porody.
- 2. Etapy porodu – zmiany jakie następują w poszczególnych okresach porodu, techniki łagodzenia bólu, pozycje w czasie porodu, poród w znieczuleniu, metody łagodzenia bólu porodowego.
- Ćwiczenia rozluźniające, rozciągające, wzmacniające, uelastyczniające mięśnie dna miednicy.
- Ćwiczenia – techniki oddechowe w kolejnych etapach porodu, pozycje ułożeniowe wpływające na zmniejszenie napięcia oraz bólu, ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające mięśnie, masaż kręgosłupa.
- Cięcie cesarskie a poród siłami natury.
- 6. Laktacja – karmienie naturalne noworodka – (korzyści dla matki i dziecka z karmienia naturalnego, pozycje w czasie karmienia, fizjologia i patologia laktacji, rozwiązywanie problemów laktacyjnych takich jak nawał, zastój, zapalenie piersi).
- 7. Połóg – połóg po porodzie fizjologicznym, połóg po cięciu cesarskim, problemy emocjonalne w połogu.
- 8. Psychologia – zmiany, jakie można zauważyć w relacjach z bliskimi, odmienione emocje i uczucia, troszkę o baby blues, depresji, ojcostwie i świadomej kontroli bólu.
- 9. Prawne – o urlopach macierzyńskim, tacierzyńskim, chorobowym.
- 10. Noworodek – kąpiel, pielęgnacja skóry, pielęgnacja kikuta pępka, kolka noworodkowa i niefarmakologiczna pomoc, stany przejściowe noworodka.
- 11. Warsztaty pierwszej pomocy u noworodków i niemowląt.