W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Szpital w Rzeszowie uzyskał prestiżową akredytację przyznawaną wyspecjalizowanym ośrodkom dedykowanym chorym na raka piersi

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) uzyskał status Breast Cancer Unit (BCU). Prestiżowa akredytacja przyznawana jest wyspecjalizowanym ośrodkom dedykowanym chorym na raka piersi. BCU zapewnia kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród Polek. Zachorowalność jest największa wśród kobiet między 55 a 65 rokiem życia. Choroba bywa również przyczyną wielu zgonów wśród kobiet między 51 a 69 rokiem życia. 

Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny możemy mówić o raku piersi jako chorobie
w większości przypadków wyleczalnej. Warunkiem wyleczenia jest rozpoznanie choroby w miarę wczesnym stadium oraz podjęcie leczenia przez zespół doświadczonych specjalistów. Wybór odpowiedniego leczenia zależy od wielu czynników rokowniczych i predykcyjnych. Najważniejsze z nich to stopnień zaawansowania klinicznego, obecność przerzutów w węzłach chłonnych, typ histologiczny oraz podtyp biologiczny. Obecnie w leczeniu onkologicznym stosuje się tzw. wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, które uwzględnia zarówno metody leczenia miejscowego (chirurgia i napromienianie) oraz systemowego (chemioterapia, hormonoterapia, terapie celowana molekularnie). 

W leczeniu nowotworu, czas reakcji odgrywa ogromne znaczenie; rak może szybko się rozwijać i dawać przerzuty, więc działania należy podjąć jak najszybciej. – Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest, kiedy w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, pacjent zostanie skierowany do diagnostyki i leczenia do ośrodka referencyjnego, który specjalizuje się w kompleksowej terapii nowotworów danego typu, mówi dr n. med. Janusz Rolski, Pełnomocnik Dyrektora KSW ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii. – W przypadku stwierdzenia podejrzanej zmiany w piersi pacjent może natychmiast zgłosić się do naszego ośrodka. Skierowanie nie jest potrzebne.

Ośrodek referencyjny typu Breast Cancer Unit specjalizuje się w leczeniu raka piersi i skupia w jednym miejscu doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii, patomorfologii, diagnostyki oraz posiada zaplecze rehabilitacyjne i oferuje wsparcie psychoonkologa. Dzięki tak kompleksowej i interdyscyplinarnej opiece, jak również zatrudnieniu wysokiej klasy doświadczonych specjalistów BCU osiąga najlepsze wyniki leczenia raka piersi. – Pacjent tu trafiający  ma zapewnione: diagnostykę wstępną i pogłębioną, leczenie chirurgiczne, radioterapię, chirurgię rekonstrukcyjną i plastyczną, rehabilitację  oraz opiekę psychoonkologa, wymienia dr Rolski.

Największą korzyścią dla pacjenta, która wynika z BCU jest poprawa jakości i skuteczności procedur. W skład interdyscyplinarnego zespołu, który zajmuje się leczeniem pacjenta, wchodzą: chirurdzy, onkolodzy kliniczni, radiolodzy, radioterapeuci, patomorfolodzy, lekarze genetycy, diagności laboratoryjni, psycholodzy i psychoonkolodzy, pielęgniarki onkologiczne oraz fizjoterapeuci. Jednostka zapewnia, ze względu na specjalizację w leczeniu raka piersi dostęp do terapii finansowanych w ramach programów lekowych oraz daje szansę na włączenie do badań klinicznych, w ramach których testowane są najnowsze terapie, niedostępne jeszcze komercyjnie.

Optymalnym rozwiązaniem w kontekście leczenia raka piersi jest zgromadzenie wszystkich dostępnych metod leczenia pod jednym dachem, w jednym szpitalu, uważa dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW. – Jest to możliwe w jednostkach typu BCU. Są to nowoczesne, dobrze wyposażone ośrodki, które oferują pacjentom kompleksową opiekę zespołu interdyscyplinarnego i są uważane za przyszłość onkologii. W ośrodkach referencyjnych pacjent może liczyć na nowe, niestandardowe i nowatorskie terapie, które mogą zapewnić lepsze efekty leczenia. Wybór miejsca, w którym pacjent podda się terapii ma priorytetowe znaczenie. Centrum leczenia raka, które ma największe doświadczenie w terapii zaawansowanego raka piersi daje większe możliwości i poczucie bezpieczeństwa, niż mały, lokalny szpital. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej na 500 tyś. mieszkańców powinien przypadać jeden ośrodek specjalizujący się w kompleksowym leczeniu nowotworu sutka.BCU w Polsce zostały powołane rozporządzeniem Ministra Zdrowia, które weszło w życie
z dniem 1 października 2019 r. Ustala ono zakres i zasady realizacji świadczenia kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentami z nowotworem piersi.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dzień Otwarty Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt [FOTO]

Wiadomości Mielec

Wakacyjny Kiermasz Książek

Wiadomości Mielec

Prace drogowe w Łączkach Brzeskich

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa