W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Kultura i nauka Materiały video

Teatr online czyli spektakl „Ożenek” w wykonaniu Teatru Rozmaitości DK SCK Mielec [VIDEO]

Samorządowe Centrum Kultury proponuje na swoim kanale youtube obejrzenie kilku ciekawych propozycji. #Zostańwdomu Bliżej Kultury

Teatr Rozmaitości zaprasza na sztukę Mikołaja Gogola „Ożenek”, wśród aktorów możemy zobaczyć miedzy innymi wiceprezydenta Mielca Pawła Pazdana.

To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa jest jedną z najczęściej wystawianych sztuk teatralnych w Europie, chociaż wtedy, gdy pokazano ją w Rosji po raz pierwszy, w 1842 roku, wzbudziła oburzenie i wywołała skandal.

Rosyjska publiczność początkowo odrzuciła sztukę z powodu łamania obowiązujących konwencji: pierwszoplanowi bohaterowie nie pochodzą z arystokratycznych kręgów, ich język jest pospolity, nierzadko gwarowy, nie ma romantycznego wątku obfitującego we wzniosłe słowa. Ale to właśnie dlatego postacie stworzone przez genialnego rosyjskiego dramatopisarza są realne, pełne śmiesznostek i przywar, powodują nimi zgoła nieromantyczne intencje i zamiary. „Ożenek” jest uznawany za satyryczny portret obyczajowy XIX-wiecznej Rosji, choć sztuka Gogola niesie ze sobą uniwersalną prawdę o naturze ludzkiej.

Reżyseria:

Jadwiga Klaus

Obsada:

Agafia Tichonowna – Agnieszka Kużdżał – Trybulec

Arina Pantelejemowna – Elżbieta Witek

Fiekła Iwanowna – Joanna Kruszyńska

Duniasza – Grażyna Chamielec

Podkolesin – Paweł Pazdan

Koczkariew – Piotr Rożniał

Jajecznica – Janusz Pacholec

Anuczkin – Edward Kociański

Żewakin – Eugeniusz Idzior

Stiepan – Maciej Błachowicz

Scenografia:

Agnieszka Szala – Jagiełło

Czesław Tabaka

Hubert Pomiankiewicz

Światło i dźwięk:

Dariusz Madej

Kazimierz Babiec
Sufler:

Anna Dusza
Kostiumy:

Władysława Majewska

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa