W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Historia

Tuszów Narodowy uczcił żołnierzy wojny 1920 roku [FOTO]

15 sierpnia w Tuszowie Narodowym odbyły się obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dzień ten był okazją do wspólnego świętowania i wdzięczności dla bohaterów tamtych czasów. W wojnie 1920 roku i bitwie warszawskiej wzięli też udział mieszkańcy gminy Tuszów Narodowy.

Byli wśród nich oficerowie, żołnierze i chłopi ochotnicy. Istotną rolę odegrał Generał W.E. Sikorski dowodzący 5. armią i samodzielną grupą operacyjną Polesie, która uniemożliwiła okrążenie Warszawy i  przyczyniła się do odwrotu wojsk bolszewickich.

Obchody rozpoczęły się Mszą Święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy wojny 1920 roku z terenu naszej gminy, koncelebrowanej przez ks. Wiesława Koniora, ks. Tadeusza Mazura i ks. Andrzeja Ramsa, który wygłosił homilię. Po niej uczestnicy przeszli na Plac im. gen. W.E. Sikorskiego, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Następnie do zebranych zwrócił się wójt gminy Andrzej Głaz, który podkreślił rangę wielkiej bitwy – O Bitwie warszawskiej mówimy Cud nad Wisłą i faktycznie był to cud. W krytycznym momencie, kiedy załamywało się polskie natarcie, na czele atakujących ruszył z krzyżem w ręku ksiądz Ignacy Skorupko, który zginął, ale przekazał żołnierzom i ochotnikom ducha odwagi i męstwa. W tym czasie cały  naród modlił się o ratunek za wstawiennictwem Matki Bożej. To dzięki tej modlitwie i  odwadze polskiego żołnierza, jego determinacji, odpowiedniemu dowodzeniu Warszawa stała się murem obronnym Europy przed bolszewicką zarazą – mówił wójt Andrzej Głaz. 

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej z nazwiskami osób z terenu naszej gminy, którzy brali udział w wojnie 1920 roku, a którą sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Odsłonięcia dokonali: krewny upamiętnionych żołnierzy ks. Tadeusz Mazur, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Piotr Szopa oraz wójt Andrzej Głaz. Po złożeniu kwiatów, uroczyście odczytano nazwiska żołnierzy. W ten sposób uczciliśmy pamięć o tamtych wydarzeniach i przekazujemy ją kolejnym pokoleniom, jest to forma spłacania długu wobec tych, którym zawdzięczamy wolność. – Dziękuje wszystkim, a szczególnie rodzinom, za  przechowywanie pamiątek i pamięć o tamtych bohaterach i tym, którzy te dane zbierali, przekazywali do zbiorów Centrum Pamięci generała Sikorskiego. Dzięki Wam, Szanowni Państwo, można było dzisiaj odtworzyć losy osób upamiętnionych. Na ich temat została również wykonana wystawa, którą będzie można zwiedzać w najbliższych tygodniach – podkreślał wójt gminy. 

Wśród gości byli też m.in. radni do Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jan Tarapata i Jacek Kotula, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, wojska, służb mundurowych, szkół i instytucji z terenu naszej gminy oraz rodziny upamiętnionych żołnierzy.

Obchody uświetniła asysta wojskowa 33 batalionu lekkiej piechoty w Dębicy, na czele z dowódcą ppłk Rolandem Waszkowiakiem. Podczas uroczystości oficerowie z WKU w Mielcu promowali możliwości służby wojskowej.

Żołnierze wojny 1920 roku z terenu gminy Tuszów Narodowy:


BORKI NIZIŃSKIE⦁ mjr Paweł Hajduk⦁ Jan Kasprzak
CZAJKOWA⦁ Paweł Sowa
DĘBIAKI⦁ por. Edward Winsch⦁ Franciszek Dębiak⦁ Józef Dębiak
GROCHOWE⦁ wachm. Franciszek Wieczerzak⦁ Michał Dziewit⦁ Andrzej Mazur⦁ Wojciech Mazur⦁ Jan Trela (zostanie dodany do tablicy, nazwisko podane w dniu uroczystości)
JAŚLANY⦁ ppor. Jan Gesing⦁ sierż. Bolesław Płaszewski⦁ sierż. Andrzej Trela⦁ Stanisław Belczak⦁ Jan Głaz⦁ Maciej Karkosza⦁ Szczepan Lipa⦁ Wojciech Marek⦁ Jakub Pawłusiak⦁ Jan Rzeźnik⦁ Wojciech Rzeźnik⦁ Marceli Sieja⦁ Jan Tambor⦁ Michał Tęczyński⦁ Józef Trela
MALINIE⦁ Józef Pydych⦁ Michał Kamuda⦁ Jan Tytus Tarnowski (nie znalazł się na tablicy, nazwisko podane w dniu uroczystości)
PLUTY⦁ sierż. Jakub Flis⦁ Wojciech Flis⦁ Józef Paterak
SARNÓW⦁ Józef Dąbrowski
TUSZÓW NARODOWY⦁ gen. Władysław Sikorski⦁ ppłk Jan Światkowski⦁ mjr Jan Malec⦁ ppor. Stanisław Bieniek⦁ chor. Roman Misiaczek⦁ plut. Jan Węcowski⦁ Jan Bieniek⦁ Antoni Frask⦁ Antoni Kłoda⦁ Wojciech Kłoda⦁ Franciszek Maksoń (nie znalazł się na tablicy, nazwisko podane w przededniu uroczystości)⦁ Wojciech Maksoń⦁ Antoni Mrozik⦁ Józef Paluch⦁ Józef Światkowski⦁ Antoni Tomecki⦁ Jan Tomecki

Zobacz też...