W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Hiszpanii [FOTO]

W dniach 19.04.22 – 23.04.22 odbył się wyjazd 10 uczniów i czterech nauczycielek z Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu do szkoły IES Atenea położonej w mieście Alcalả de Henares niedaleko Madrytu w Hiszpanii.

Spotkanie zorganizowano w ramach programu Erasmus+ „UE Values for Inclusion”, a myślą przewodnią było propagowanie wartości Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu wykluczeniom społecznym w szkole.

Oprócz nas i Hiszpanów w spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkoły I.E.S. „Alfonso Maria de Liguori” w Sant’Agata De Goti we Włoszech i ze szkoły Osnovna Šola w Pivka w Słovenii.

Po przywitaniu się z Hiszpanami zwiedzaliśmy miasto w mieszanych narodowościowo grupach oprowadzani przez uczniów tutejszej szkoły. Połączone było to z grą miejską, a uzyskiwanie punktów nawiązało już współpracę międzynarodową. Zobaczyliśmy najstarszy uniwersytet w Hiszpanii, gotycką katedrę, dom urodzenia Cervantesa i okazały plac Cervantesa w centrum historycznym miasta.

32 przyjezdnych uczniów oraz kilkakrotnie więcej uczniów hiszpańskich integrowało się w szkole na różne sposoby. Gry i zabawy „przełamujące lody”, umożliwiające zapamiętanie obco brzmiących imion, poznanie swoich zainteresowań, różnorodne zajęcia sportowe, w tym taniec i Taekwondo, nauka aktywnego słuchania oraz wiele innych umożliwiły integrację w formie przyjemnej i pożytecznej.

Zwiedzaliśmy szkołę pod przewodnictwem uczniów z różnych klas. Podziwialiśmy m.in. laboratorium chemiczne i salę muzyczną z różnymi instrumentami. Posłuchaliśmy tam utworów wykonywanych przez uczniów. Nauczyciel biologii pokazał nam ogródek warzywny, gdzie uczniowie w ramach lekcji biologii uprawiają warzywa. Bardzo miłym akcentem był „kącik polski” wykonany przez hiszpańskich uczniów. Słoweńcy i Włosi też otrzymali swoje „kąciki”. Zaprezentowali też sposoby promowania zdrowego stylu życia


W przeddzień Dnia Ziemi 21.04.2022 uczestnicy programu Erasmus+ wspólnie posadzili 4 drzewa na dziedzińcu szkoły IES Atenea w Hiszpanii. Uczniowie ZSB posadzili jeżówkę – drzewko typowe dla strefy śródziemnomorskiej z rodziny wrzosowatych. Na ekologicznym patrolu w rezerwacie przyrody poznawali wszystkimi zmysłami naturalne środowisko.

Nauczyciele uczestniczyli w ciekawym szkoleniu: „Jak przeciwdziałać wykluczeniu i konfliktom wśród młodzieży”. Prezentowali to uczniowie szkoły oraz jej absolwenci. 

Zwiedziliśmy również Madryt. W tym ponad 900-letnim mieście zwiedzanie rozpoczęliśmy przy Temple of Debod – starożytnej świątyni podarowanej Hiszpanii przez Egipt. Potem podziwialiśmy Spain Square (Plac Hiszpański) położony na starówce, piękny Royal Palace of Madrid (oficjalną siedzibę Jego Królewskiej Mości i katedrę Santa Maria la Real de la Almudena (styl gotycki w środku i neoklasycystyczny na zewnątrz). Budowa została ukończona w 1993, kiedy Papież Jan Paweł II ją poświęcił. Widzieliśmy tez Plaza de la Villa – plac powstały w miejscu arabskiego suku (targu). Naszym miejscem zbiórek był główny plac Madrytu: Plaza Mayor. Odbywały się tu corridy, procesje, ale i procesy inkwizycyjne i publiczne egzekucje. Polskiej grupie udało się też wejść do słynnego muzeum Prado! Podziwialiśmy dzieła m. in. El Greco, Goyi, Velazqueza i Boscha. 

Wieczorem gospodarze przygotowali dla uczestników Erasmusa poczęstunek. Po dniu pełnym wrażeń uczestnicy programu świetnie bawili się na dyskotece zorganizowanej przez gospodarzy. Hitem była „Belgijka”, którą nasi uczniowie porwali wszystkich do tańca. 

W czasie wolnym uczniowie ZSB spotykali się ze swoimi nowymi przyjaciółmi ze Słowenii, Włoch i Hiszpanii. Po południu, już na lotnisku dzielili się wrażeniami ze wspaniałego pobytu w Hiszpanii. Podkreślali, jak ważny to był dla nich wyjazd, opowiadali, jak zadziwiająco łatwo przełamali barierę językową i jakie nowe przyjaźnie zawarli. 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa