W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Przestępstwa, skandale, afery

Uwaga „wnuczek” krąży

Dwa zgłoszenia o oszustwach metodą „na wnuczka” przyjęli wczoraj kolbuszowscy policjanci. W jednym przypadku nieznani sprawcy wyłudzili od 84-letniego mężczyzny kilkadziesiąt tysięcy złotych, w drugim 78-letnia kobieta zorientowała się, że ma do czynienia z oszustami. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę.

Kolbuszowscy policjanci poszukują sprawców oszustwa metodą „na wnuczka”. Nieznany mężczyzna zadzwonił wczoraj do 84-letniego mieszkańca gminy Kolbuszowa, podając się za jego syna. Poinformował starszego mężczyznę, że uczestniczył właśnie w wypadku i potrzebuje pieniędzy.

Aby uwiarygodnić to zdarzenie, do telefonu podał fałszywego policjanta, który powiedział mężczyźnie, jak ma przekazać pieniądze. Oszuści działali bardzo szybko. Pokrzywdzony przekazał im pieniądze, które miały pomóc synowi w kłopotach. Po kilku godzinach mężczyzna zorientował się, że został oszukany.
 
Podobne zgłoszenie przyjęli wczoraj kolbuszowscy policjanci od innej mieszkanki naszej gminy. Kobieta również odebrała telefon od nieznanego mężczyzny, który podawał się za jej syna. Stosując ten sam scenariusz o rzekomym wypadku, prosił „matkę” o pomoc finansową w kwocie ponad trzydziestu tysięcy złotych. 78-letnia kobieta zorientowała się jednak, że ma do czynienia z oszustami. Powiadomiła policję.
Policjanci pracują nad ustaleniem sprawców tych oszustw.
 
Policja przypomina!
Metody stosowane przez tego rodzaju sprawców są podobne:
  • Rozpoczynają się telefonem do uprzednio wyszukanej ofiary.
  • Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
  • Rozmówca informuje, że wydarzyło się coś bardzo złego (np. wypadek lub porwanie) albo pojawiła się wyjątkowa okazja na zarobienie łatwych pieniędzy (np. na giełdzie lub okazyjne kupno mieszkania).
  • Zwraca się wtedy z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.
  • Oszust prosi o przygotowanie gotówki i przysyła po nią swojego zaufanego przyjaciela lub współpracownika.
  • Zdarzają się także prośby o przelew na konto bankowe lub wspólny wyjazd do banku z „przyjacielem” i wypłatę gotówki.
  • Oszukiwana osoba będąca w przeświadczeniu, że pomaga rodzinie, oddaje swoje oszczędności przestępcom.
 
Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę w sytuacji, gdy odbieramy tego typu telefony. Zachowajmy czujność, jeżeli ktoś prosi nas o pieniądze. Sprawdźmy podawane informacje lub poprośmy o pomoc bliską osobę.
 
 
uid_6e517af42a552c04e5910a8f6f13e3691453477865539_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_355
 
 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa