W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Kultura i nauka Materiały video

W Gminie Mielec też miało miejsce Narodowe Czytanie [VIDEO]

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej została lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Z tej okazji członkowie ZPiT „Chorzelowiacy”, Chorzelowskiej Grupy Teatralnej oraz Grupy Śpiewaczej przygotowali filmową niespodziankę. 

Biblioteki Gminy Mielec działające w Chorzelowie, Trześni, Podleszanach, Rzędzianowicach, Woli Mieleckiej i Złotnikach corocznie włączają się w ogólnopolską akcję wspólnego czytania. Nie inaczej było również w minioną sobotę, kiedy w jednym z chorzelowskich dworków spotkali się miłośnicy polskiej literatury.

Miejsce nawiązujące do dzieła Gabrieli Zapolskiej oraz odpowiednie stroje sprawiły, że uczestnicy akcji przenieśli się w czasie o ponad 100 lat. Było to dla nich ciekawe przeżycie, ale również okazja do  przybliżenia wszystkim przesłania moralnego, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. – Sam utwór powstał jesienią 1906 roku i bardzo szybko stał się popularny. Jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. – przekazują organizatorzy z Bibliotek Gminy Mielec. 

YouTube player

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa