W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Felietony Informacje

W jakim stanie jest UE? [FELIETON]

Niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w Parlamencie Europejskim wygłosiła orędzie o stanie UE, nie tylko dla europalamentarzystów, ale zwłaszcza dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonej Europy.

W swoim przemówieniu nakreśliła m. in. priorytety na nadchodzący rok Komisji Europejskiej i tym samym de facto UE oraz podsumowała ostatnie miesiące. 

Nadeszła chwila, by pokazać młodym ludziom, że możemy zbudować kontynent, na którym mogą być sobą, kochać, kogo chcą, i mierzyć tak wysoko, jak tylko zapragną. Kontynent żyjący w harmonii z przyrodą i przewodzący rozwojowi nowych technologii. Kontynent, który jest zjednoczony w wolności i pokoju. Nadszedł czas, aby Europa odpowiedziała na wezwanie historii. ” – podkreślała Ursula von der Leyen

W swoim przemówieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej poruszyła sporo tematów, które oscylowały wokół spraw klimatycznych, nakierowania gospodarki na ludzi, silniejszej pozycji UE na świecie, a także promowania europejskiego stylu życia oraz europejskiej demokracji. Podkreśliła też, że UE jako całość zwiększa swoją niezależność w tzw. sektorach krytycznych, jak surowce czy energetyka. Zwróciła również uwagę na nowy instrument finansowy NextGenerationEU, który przeznaczony jest na reformy, inwestycje i tworzenie „godziwych” miejsc pracy. 

Podczas orędzia wybrzmiały też sprawy dotyczące ostatnich miesięcy, podkreślono wielkie wsparcie i zaangażowanie Europejczyków dla narody Ukraińskiego, zwłaszcza otworzenie milionów serc i domów w Europie dla uchodźców. – „Na naszych oczach narodziła się Unia geopolityczna, która wspiera Ukrainę, nie ugina się przed agresją Rosji ani przed asertywnością Chin, inwestuje w partnerstwa.”   

W przemówieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej sporo czasu poświeciła gospodarce i społeczeństwu. Podkreślała konieczność realizacji sprawiedliwej transformacji dla rolników, rodzin i przemysłu. W kwestii gospodarki określiła trzy główne wyzwania  tj. niedobór odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, inflację oraz ułatwianie europejskim przedsiębiorcom prowadzenie działalności. 

Europa dochodzi o pełnego zatrudnienia. Zamiast milionów osób poszukujących pracy mamy miliony miejsc pracy, które trzeba obsadzić. Niedobór pracowników i niedobór kwalifikacji osiąga rekordowe poziomy” – mówiła Ursula von der Leyen

Całość wystąpienia przewodniczącej Komisji Europejskiej można wysłuchać we wszystkich 24 oficjalnych językach UE, w tym polskim, na stronie: https://state-of-the-union.ec.europa.eu/

Dominik Łazarz,

– ekonomista, ekspert ds. UE Europe Direct przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Europe Direct w Gdańsku. Przez blisko 10 lat pełnił funkcję dyrektora Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, a później Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Argentyńska przygoda [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Niesamowite ostatnie minuty meczu. Cracovia Kraków – FKS Stal Mielec 2 : 2 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Dorota Ciuba z głosami pacjentów naszego szpitala

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa