W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

W szranki z czasem – spotkanie autorskie MTL

Mieleckie Towarzystwo Literackie zaprasza na spotkanie autorskie z Kazimierzem Lindą pod tytułem ”W szranki z czasem”.

Wystąpią: recytacja – Justyna Żelazko, Withkacy Zborniaj, Marek Paprocki – śpiew

Spotkanie w dniu 20 października 2018 r. godz. 16.00.

Kazimierz Linda

Urodził się w 1945 w Babicach koło Przemyśla. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie (WIT). Pisze od młodości. W 1998 wydał nakładem własnym tomik poezji „Dylematy”, w 2008 – drugi tomik „Dryf”, w 2010 – trzeci tomik „Próg” (w wersji polsko – angielskiej), w 2014 – zbiorek tekstów satyrycznych „Nieuczesanie”, a w 2018 „W szranki z czasem”.

Publikował w Polskim Radio Rzeszów (audycje z cyklu „Słowa”), miesięcznikach „Akant”, „Nasz Dom – Rzeszów”, „Gazeta Kulturalna”, tygodniku „Sztafeta”, magazynie „Iskra”, „Ulotna przestrzeń”, kwartalnikach „W Dolinie Sanu”, „Nadwisłocze”, „Kozirynek”, „Metafora”, „Krynica” (Pismo mniejszości polskiej na Ukrainie – Kijów) oraz almanachach: „Wspólna obecność” (ZLP Oddz. Rzeszów 2000), „Lira i satyra” (XIII MJLP 2003), „Nim sypnie bielą” (XV MJLP, Mag. „Iskra” Ciężkowice i Inst.Wyd. „Świadectwo” Bydgoszcz – 2005), „Spojrzenia 3” („Sztafeta” Stalowa Wola 2006), „Spojrzenia 4” (Stowarzyszenie Literackie „Witryna” Stalowa Wola 2009) „40 lat wspólnej obecności” (Almanach Oddz. Rzeszowskiego ZLP – RS Druk Rzeszów 2007), „Polska Poetów 2007” (Antologia konkursu „Liberum Arbitrium”-2007, Arkusze Literackie (Stowarzyszenie Twórców Wszelakich), „Myśli w słowach zapisane” („Małe Wydawnictwo”, Kraków 2011), „Poetyckie powidoki” (e-literaci), „Lepiej i gorzej” (Antologia Stowarzyszenia Autorów Polskich Warszawa 2012), „Spojrzenia 5” (Stowarzyszenie Literackie „Witryna” Stalowa Wola 2013) i „Spojrzenia 6” (Stowarzyszenie Literackie „Witryna” Stalowa Wola 2017), „Contemporary Writers of Poland 2000-2014″ (Dreamle Little City – USA – wydanie w jęz. angielskim),”Boso po ściernisku” (Międzynarodowa Antologia Stowarzyszenia Autorów Polskich Warszawa 2014).

W 2003 roku był uczestnikiem XIII Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza. Brał też udział w w XI, XII, XIII, XIV, XVI, XVII, XVIII, XIX i XX Międzynarodowych Spotkaniach Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie (2005 – I nagroda w „Konkursie jednego wiersza”; 2006, 2007, 2008, 2010 i 2011 – wyróżnienia w konkursie głównym).

W roku 2007 otrzymał wyróżnienie w konkursie poetyckim „Liberum Arbitrium”. W latach 2006 i 2007 uczestniczył w III i IV Międzynarodowej Sesji „Literatura Kresów Polski, Słowacji i Ukrainy i Krajów Ościennych”. Od roku 2006 systematycznie uczestniczy w Dorocznych Spotkaniach Poetów „Przystanek Poezja” w Przemyślu. W roku 2015 i 2016 uczestniczył w Międzynarodowym Zlocie Poetów z Polskim Rodowodem pod nazwą: „Wilno – Kolebka Romantyzmu Polskiego – Europejskim Miastem Literatów” Z rąk Prezes Centrum Kultury Polskiej na Litwie otrzymał statuetkę „Za czułą, ciepłą i patriotyczną poezję, za wierność Zlotom Poetyckim w Wilnie; za bezinteresowną pomoc w wydawaniu antologii tego Zlotu” W r. 2006 otrzymał Dyplom Honorowy Starosty Stalowowolskiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury na terenie Powiatu Stalowowolskiego.

Dyplom taki otrzymał ponownie w roku 2008. W roku 2015 Zarząd Powiatu Stalowowolskiego przyznał mu zaszczytny tytuł „Twórca – Osobowość Roku 2014” za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W r. 2013 otrzymał medal „Ab Imo Pectore”(„Z głębi serca”), przyznawany przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Majdaniarze” w Nowej Sarzynie. Poza działalnością literacką zajmuje sie również przygotowaniem do druku wydawnictw książkowych (redakcja techniczna, skład, projektowanie okładek, w nielicznych przypadkach również „słowo wstępne”).

Do tej pory opracował 130 książek poetyckich, prozatorskich, utworów dramatycznych i antologii poetyckich, w tym 46 debiutów książkowych i 16 antologii. Jest członkiem Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli (w którym w latach 2005-2009 pełnił funkcję prezesa, a obecnie – wiceprezesa). Od roku 2011 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich, należy do Oddziału Warszawskiego II. Mieszka i tworzy w Stalowej Woli.

W 2018 roku podczas rozdania Nagród Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” odebrał tytuł Zasłużonego dla Miasta Stalowa Wola.

***

podążam ścieżką
wyznaczaną przez
linię twojego życia
co dzień inaczej stawiam
stopy zmęczone
poszukiwaniem bezpiecznego
kamyka
drogowskazy odnajduję
w spojrzeniach
mapę w skinieniach
nie wiem tylko
dokąd zaprowadzi mnie
błądzenie w gąszczu
szarej rzeczywistości

***

czy pamiętasz jak
na zielonym niebie tańczyłaś
bosymi stopami trącałaś
gwiazdy stokrotek
a wiatr dotykał
twoich włosów rozrzuconych
kampanule w kolorze
fioletu
grały melodię

nie pamiętasz
czas skradł
wspomnienia

Ziemia rodzinna

ta ziemia chlebem pachnie
takim ciemnym przyprawionym
piaskiem z kamienia kręconego
żarnówką u wrót stodoły

ta ziemia poszeptuje opowieści
o miedzowych waśniach
i braciach hiszpanką zabranych
na drugą stronę błękitu

ta ziemia kwitnie wspomnieniami
o bieganiu po zroszonej trawie
boso za fajerką popędzaną drutem
w nieokreślonym kierunku i celu

w tej ziemi nasze matki nasi ojcowie
podlewali ziarno własnym potem
dziś użyźniają skrawek ziemi przydzielony
miejsce oczekiwania na ostateczność

FRASZKI

Droga

Na drodze po kariery drabinie
przeszkodą są podkładane świnie

O impotencie

Chciał
Dostał
Nie sprostał

Turystyka polityka

Wycieczki
po teczki

e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa