W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Wernisaż wystawy rysunków Salvadora Dali

Wernisaż wystawy rysunków Salvadora Dali odbędzie się 17 maja, godz. 18, w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK.

Salvador Dali, jeden z największych artystów XX wieku, stworzył własny, odmienny świat artystyczny, w którym zderzają się różne stylistyki i ekspresje. Jego prace wypełniają nadrealne postacie, rekwizyty, jakby z pogranicza jawy i snu, będące wytworem fantazji czy halucynacji. Świat na obrazy Dalego jest odrealniony, odizolowany od rzeczywistości. Artysta burzył logiczny porządek rzeczywistości, a pomagały mu w tym różne metody i sposoby pracy. Eksperymentował z własną psychiką. Z premedytacją wchodził w stany halucynogenne. 

Grafika posłużyła Salvadorowi Dali do promocji własnej twórczości. Prace na papierze zamawiały i drukowały znane wydawnictwa i właściciele słynnych pracowni graficznych. Dzięki grafikom grono odbiorców jego prac znacząco się powiększało. 

Część jego prac graficznych zobaczymy na wystawie w Galerii ESCEK. Składają się na nią grafiki, ceramika i jedna płaskorzeźba. Powstały one w okresie od 1944 do 1983 r. Zgromadzone prace pokazują, jak wyglądały twórcze poszukiwania Dalego, jak czerpał z różnorodnych kierunków artystycznych ubiegłego wieku, jak nadprzeciętne posiadał zdolności ilustratorskie. Część grafik własnoręcznie sygnował, inne tłoczono w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Będziemy mieli okazję zobaczyć litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty, które powstały, aby zilustrować ekskluzywne wydania dzieł literatury światowej: Williama Shakespeare’a, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego Alighieri, Hemingwaya. Są i cykle graficzne takie jak: Biblia, Paternoster, Boska Komedia, Surrealistyczne Witraże, Surrealistyczne Kwiaty, Konie Dalego, Karty Tarota, Karty Pokera oraz Hiszpańska Surrealistyczna ceramika. 

Krytyk sztuki dr Marian Panek tak pisze o pracach graficznych Salvadora Dali: „Oglądając jego grafiki, stajemy przed fenomenem surrealizmu, który w wydaniu Dalego- innowatora rozciąga się na całe minione stulecie, choć u podstaw warsztatu tego artysty leży solidne doświadczenie szkoły klasycznej, zarówno pod względem znajomości historii sztuki, jak i rozmaitości technik plastycznych”.

Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie.

Wstęp wolny.

Organizator – Dom Kultury SCK.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Podleszanach

Wiadomości Mielec

Kontrolę autokaru turystycznego może zgłosić każdy [FOTO]

Wiadomości Mielec

Dla mojej najpiękniejszej Mamy – koncert [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa