W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Współpraca kulturalna między Mielcem a norweskim Tromso [FOTO]

Jak informuje Samorządowe Centrum Kultury w październiku 2021 roku miała miejsce polsko-norweska wymiana mająca na celu nawiązanie współpracy kulturalnej wśród twórców i uczestników życia kulturalnego między dwoma miastami: polskim Mielcem a norweskim Tromso.

Najważniejszym rezultatem dwustronnych spotkań jest wypracowanie wspólnej wizji oraz opracowanie zarysu działań przy organizacji wspólnego projektu o roboczym tytule International Flying Folk Festival.

W dniach od 8 do 11 października przedstawiciele Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu gościli w norweskiej miejscowości Tromso, a norwescy przedstawiciele Studia Tańca DanceLab / DansensHus przebywali w Polsce od 13 do 17 października. Odbyte wizyty zarówno strony polskiej w Tromso jak i strony norweskiej w Mielcu pozwoliły na dokładne poznanie lokalnych środowisk artystycznych i dały partnerom projektu obraz działalności artystycznej i kulturalnej zarówno Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, jak i norweskiego studia tańca w Tromso.

Kluczem wymiany były spotkania inicjatorów i pomysłodawców współpracy oraz tancerzy, muzyków, dj’ów a także poznanie specyfiki obu społeczności miejskich, uczestników lokalnego życia kulturalnego i oczekiwań odbiorców oferty kulturalnej.

Przedstawiciele Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu odwiedzając norweskie Tromso mieli okazję zobaczyć prezentacje tancerzy, grup tanecznych street dance i lokalnych tradycji kulturowych (zarówno strojów, jak i muzyki i tańca), które odbywały się w formie prezentacji spotów i filmów. W podobnej formie – wzbogaconej spacerami oraz zwiedzaniem miasta i jego najbardziej interesujących miejsc kultury – miało miejsce poznanie samego Tromso. Najistotniejsze jednak i kluczowe okazały się być spotkania i „burze mózgów”. Stały się one środkami do zaprezentowania przez obie strony – polską i norweską – własnych wstępnych wizji projektu pod roboczym tytułem International Flying Folk Festival.Niedługo później przedstawiciele z Norwegii odwiedzili Mielec.

Ta wizyta pozwoliła im poznać obraz działalności artystycznej i kulturalnej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Odbyły się spotkania uczestników wymiany dwustronnej oraz prezentacja działających w mieleckim centrum kultury tancerzy, muzyków, zespołów, grup folklorystycznych a także przedstawienie społeczności mieleckiej, w tym uczestników i odbiorców lokalnej oferty kulturalnej. Pokazy spotów i filmów o Mielcu, relacje medialne i filmowe z realizowanych w mieście wydarzeń dopełniły prezentację środowiska lokalnego. Co najważniejsze, została podjęta decyzja, iż efekty nawiązanej współpracy będą kontynuowane w przyszłości.

Działanie sfinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej dla Programu „Kultura” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Mielecki Uniwersytet Dziecięcy zaprasza na rekrutację

Wiadomości Mielec

Policjant z Mielca najlepszym dzielnicowym na Podkarpaciu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ukarany mandatem w wysokości 3 tyś. złotych za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa