W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

Wycieczka Klubów ,,Złota Jesień” i ,,Wrzos„ do Suchej Beskidzkiej [FOTO]

To już druga w tym roku wspólna wycieczka Klubów Seniora ,,Złota Jesień” i ,,Wrzos” działających przy Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu. Ta miała miejsce 26 września w czwartek. 

Tym razem kierują się na południowy- zachód, gdzie w niewielkiej Kotlinie na skraju Beskidu Małego u stóp góry Jasień w powiecie suskim leży miasto Sucha Beskidzka. Ich zainteresowanie wzbudził istniejący tam od XVI w zamek a teraz jeden z najpiękniejszych obiektów architektury renesansowej w Polsce zwanym ,,małym Wawelem”.

Podobieństwo do Wawelu nie jest przypadkowe gdyż budowniczy zamku i jego pierwszy właściciel wraz z ojcem-obaj włoskiego pochodzenia, uczestniczyli w rozbudowie Wawelu krakowskiego. Zamek przez wieki był rezydencją magnacką kolejnych właścicieli dóbr suskich czyli: Castiglione- Suskich, Komorowskich, Wielkopolskich, Branickich i Tarnowskich. Seniorzy słuchali opowieści przekazywanych przez przewodniczkę, oglądali portrety, sceny z życia, herby rodowe a największą ciekawość wzbudziła historia Konstancji Lubomirskiej, która wżeniła się w rodzinę Wielkopolskich i podejrzanie szybko owdowiała. Za jej panowania na ziemi suskiej obowiązywał zbiór przepisów i praw zwanych ordynacją.

Kontrolowała obywateli, pilnowała bardzo ściągania podatków i ścigania zbójców a surowe kary wymierzała nawet za zdrady małżeńskie. Po jej śmierci długo wierzono, że jej duch pojawia się nocą na krużgankach pałacowych. Zabytkową perełką zwiedzanego obiektu okazała się kaplica z zachowanymi częściami dawnej polichromii.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer po parku, gdzie w ogrodowych stawach malowniczo odbijały się drzewa i odwiedzenie Muzeum Ziemi Suskiej w dawnym domku zamkowego ogrodnika oraz widok okazalej oranżerii z XIX w, chociaż teraz zasługującej na gruntowny remont.

Następną przygotowaną atrakcją był pobyt w Karczmie ,,Rzym”, zabytkowym obiekcie architektury drewnianej z XVIII w. Budynek ozdabiały okazałe drewniane rzeźby utrzymane w klimacie twórczości A. Mickiewicza o Panu Twardowskim. Oprócz zwiedzania karczmy i zakupu pamiątek seniorzy zjedli ciepły posiłek. Nieopodal karczmy , jednak na sporym wzniesieniu można było podziwiać neogotycki kościół Nawiedzenia NMP i bardzo urokliwą zabudowę klasztorną z kościołem mniejszym z XVII w. 

Po tylu wrażeniach seniorzy wracali do Mielca zadowoleni, tym bardziej, że pobytowi w pięknej okolicy towarzyszyła słoneczna pogoda.              

Wyjazd sfinansowany został z dotacji ze środków Gminy Miejskiej Mielec i składek uczestników wyjazdu.  

                                        

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa