„Wykroje pamięci” to wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i folklorem polskiej wsi. Składa się na nią cykl pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, który ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji.
Wykorzystanie elementów rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru Podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i ludowego folkloru. Projekt ten skupia się na zapisie tradycji Podkarpacia za pomocą sztuki i rzemiosła.
Do realizacji kompozycji malarskich posłużyły elementy rekonstrukcji kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej oraz stroje stworzone przez autorkę inspirowane ubraniami ludowymi.
Dzieła plastyczne, jak i zapomniana już wśród młodszych odbiorców technika ludowych makatek, ma na celu zaszczepić w odbiorcach zainteresowanie tradycją regionalną i zmotywować do pogłębiania wiedzy na jej temat w różnych ośrodkach kultury czy własnych rodzinach.
BIOGRAFIA
Agnieszka Ciura – Urodzona w 1996 roku w Rzeszowie. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (2020), specjalność malarstwo i rysunek. Obecnie studentka II roku Pedagogiki medialnej na swojej Alma Mater.
Zajmuje się malarstwem, kostiumografią, krawiectwem i haftem. Uszyte przez siebie stroje wykorzystuje w kompozycjach malarskich. Pasjonatka historii XIX-wiecznej, kultury i folkloru ludowego oraz zagadnień związanych z rolą kobiety w społeczeństwie.
