W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Materiały video WYRÓŻNIONE (dodatkowa) Wywiady

Wystawa szopek [FOTO, VIDEO]

 Wystawa Szopek Krakowskich jest już do dyspozycji zwiedzających w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK. Jej zapowiedź wzbudziła duże zainteresowanie szkół z Mielca i powiatu mieleckiego.

Piętnaście większych, mniejszych, kolorowych szopek zachwyca kunsztem wykonania i przywiązaniem do detalu. Budzi szacunek do – wymagającej niezwykłych umiejętności i cierpliwości – pracy jej twórców.

Podczas wernisażu wystawy, który odbył się 2 grudnia, o historii szopkarstwa opowiadała Anna Piera, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Szopki krakowskie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa prezentujemy w Galerii ESCEK do 15 stycznia. Te wyjątkowe prace, zgłaszane w Konkursach Szopek Krakowskich na przestrzeni ostatnich 50 lat, są autorstwa wielokrotnych laureatów konkursu, m.in.: Dariusza Czyża, Antoniego Wołka, Stanisława Guńkiewicza, Romana Sochackiego, Bronisława Pięcika, Leszka Zarzyckiego. 

Krakowskie szopkarstwo jest fenomenem kulturowym i artystycznym, wpisanym na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Historia szopkarstwa sięga XIX wieku. Podczas długich, zimowych wieczorów w podkrakowskich miejscowościach zrodziła się tradycja, która stała się fenomenem kulturowym i artystycznym nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W martwym sezonie budowlanym cieśle i murarze tworzyli wyjątkowe instalacje. Niewielkie, łatwe do przenoszenia konstrukcje z czasem ewoluowały w strzeliste, wielopoziomowe i bogato zdobione budowle. Tradycyjnie były używane do odgrywania jasełek podczas kolędowania po domach. W drugiej połowie XIX wieku wykształcił się kanon szopek – były smukłymi konstrukcjami z jedną główną wieżą i dwoma bocznymi.

Charakterystyczne dla szopek krakowskich są elementy nawiązujące do zabytków architektury miasta takich jak kościół Mariacki, wawelska Kaplica Zygmuntowska czy Brama Floriańska. Nie brakuje wątków znanych z legend o Smoku Wawelskim czy Lajkoniku.

Niestety, tradycja szopkarska wymierała w czasach zaborów z powodu zakazów władz. Twórczego ducha szopkarzy udało się wskrzesić, kiedy to w 1937 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu szopek krakowskich. Od 1945 roku w konkursie spośród wielu zgłaszanych propozycji wyłaniane są te najwspanialsze.

Galerii ESCEK jest otwarta dla zwiedzających:

poniedziałek – galeria nieczynna; wtorek – od godz. 13.00 do 19.00; środa – od godz. 13.00 do 19.00; czwartek – od godz. 13.00 do 19.00; piątek – od godz. 13.00 do 19.00; sobota – galeria nieczynna; niedziela – od godz. 15.00 do 19.00

Informacje dla grup zorganizowanych, które mogą indywidualnie ustalić sobie dni i godziny odwiedzin (poza wyżej podanym harmonogramem). W celu ustalenia szczegółów odwiedzin w Galerii i zwiedzenia wystawy przez grupy zorganizowane, prosimy kontaktować się telefonicznie (17 787 50 13) lub mailowo ([email protected]) z Działem Organizacji Imprez i Wystaw Artystycznych Domu Kultury SCK.

Wernisaż poprowadziła Justyna Pomykała – Berached.

Wystawa czynna będzie do 15 stycznia 2023 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. 

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

  ” Ostry dyżur literacki „. Warsztaty Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO

Wiadomości Mielec

10 lat – Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła [FOTO]

Wiadomości Mielec

„Na językach” – Konkursu Piosenki Obcojęzycznej [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa