W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Informacje Kultura i nauka

Występ mieleckiego zespołu Hortus Musicus na zamku w Baranowie Sandomierskim [FOTO]

Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus” gościł z dwoma koncertami w Baranowie Sandomierskim. Uczestniczył też w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, gdzie najmłodszy narybek zespołu zdobył wyróżnienie za udany debiut. 

Pierwszy koncert starszego składu Hortus Musicus odbył się 29 maja, a okazją była 115 rocznica urodzin profesora Alfreda Majewskiego. W parku nazwanym imieniem Profesora odsłonięto obelisk poświęcony Jego pamięci, a w zamkowych wnętrzach zgromadzili się znamienici goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele rodziny prof. Alfreda Majewskiego, przedstawiciele władz samorządowych, Grupy Kapitałowej Siarkopol, Agencji Rozwoju Przemysłu S. A. 

Uczestnicy uroczystości mieli okazję poznać sylwetkę prof. Majewskiego oraz dokonania zasłużonego architekta i konserwatora zabytków, dzięki któremu udało się uratować wiele polskich zamków, także ten w Baranowie Sandomierskim.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert muzyki renesansowej i barokowej zespołu Hortus Musicus. Młodzi muzycy stworzyli wyjątkowy nastrój, w czym pomocne były epokowe stroje i repliki dawnych instrumentów. Występ wzbudził ogromne zainteresowanie i podziw publiczności. 

14 czerwca zespół miał szansę zaprezentować się na zamku ponownie, występując dla wszystkich zwiedzających. Muzyka dawna, rozbrzmiewająca na zabytkowym dziedzińcu, krużgankach i w komnatach umilała czas gościom i przenosiła w dawne wieki. Hortus Musicus otrzymał propozycję cyklicznego koncertowania dla turystów odwiedzających zamek. W baranowskich koncertach występował starszy skład zespołu.

W czerwcu Hortus Musicus wybrał się w dalszą podróż po Polsce. Młodszy skład zespołu wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, który odbywał się w dniach 25-30 czerwca 2022 r. Udział w tym niezwykłym festiwalu był okazją do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.

Dziewczęta i chłopcy, na co dzień uczniowie piątych i szóstych klas mieleckich szkół, oprócz występu w konkursie, mieli okazję uczestniczyć w treningu umiejętności pracy własnej nad tremą, w małych warsztatach muzyki dawnej, w koncercie plenerowym i koncercie galowym. Mogli obserwować i podziwiać występy najlepszych polskich, amatorskich zespołów, wykonujących muzykę dawną. Wzięli także udział w spotkaniu z prezydentem Kalisza . 

– Patrząc na Was, widzę pasję, zaangażowanie i zamiłowanie do muzyki dawnej. Trwajcie i przyjeżdżajcie każdego roku do Kalisza, tworząc ten unikatowy i wyjątkowy festiwal – powiedział na zakończenie imprezy wiceprezydent miasta, Grzegorz Kulawinek.

W 44 edycji festiwalu wzięło udział 17 zespołów: 11 instrumentalnych, 4 wokalno-instrumentalne, 1 kameralny i 1 w kategorii bursztynowej. Mielecka grupa zdobyła wyróżnienie za udany debiut. Gratulujemy!

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Badanie Osteoporozy w Mielcu 22.07.2024

Wiadomości Mielec

Letnia Akademia Artystyczna [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa