W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Materiały video Wywiady

Z Padwi Narodowej do Chin szerokimi torami [VIDEO]

Przez granice powiatu mieleckiego przechodzi linia kolejowa LHS. Jest to jedyne w Polsce torowisko, na którym szyny ułożone są szerzej niż w reszcie trakcji kolejowych w kraju.

Linia Hutnicza Szerokotorowa (w skrócie LHS; dawniej zwana Linią Hutniczo-Siarkową) była sztandarowym przedsięwzięciem PKP realizowanym w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. LHS miała służyć transportowi rudy żelaza, siarki (co uwidoczniono w nazwie) oraz węgla do ówczesnego ZSRR, bez przeładunku towarów na granicy.

Obecnie nadal w krajach byłego ZSRR szerokie tory są powszechne. W czasach gospodarki RWPG linia miała głównie służyć do dostarczania ze Związku Radzieckiego rudy żelaza do Huty Katowice, która jako jedyna w bloku wschodnim miała produkować cienką blachę m.in. do produkcji puszek, które nie były dostępne w bloku wschodnim. Obecnie powraca koncepcja jedwabnego szlaku, który przed wiekami łączył Europę z cesarstwem Chińskim. Sprawiał on, że tereny, przez które przebiegał były znacznie rozwinięte od innych. Dziś wiemy, że transport kolejowy z Chin do Polski trwa 11 dni, podczas gdy statek kontenerowy płynie wielokrotnie dłużej.

Firma LHS była jednym ze sponsorów Stali Mielec w trakcie rozgrywek I Ligi piłki nożnej.

Zapraszamy do wywiadu, jakiego udzielił nam wójt gminy Padew Narodowa Robert Pluta, przez którego teren przechodzi kolej szerokotorowa.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dzień Otwarty Oddziałów Ginekologiczno-Położniczego i Noworodkowego Szpitala Specjalistycznego [FOTO]

Wiadomości Mielec

Młodzi piłkarze Stali Mielec na turnieju we Włoszech [FOTO]

Wiadomości Mielec

W Trzcianie skradziono motocykl marki WSK

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa