W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Zaduszki poetyckie Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO

Początek listopada to każdego roku czas zadumy, w którym wspominamy naszych bliskich, przyjaciół i znajomych, którzy zakończyli już swoją ziemską wędrówkę.

Członkowie Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO uczcili pamięć swoich zmarłych przyjaciół na Zaduszkach Poetyckich w Domu Kultury w Przecławiu  w dniu 3- listopada 2023 roku, w czasie których promowany był okolicznościowy folder „W pamięci wiecznie żywi” . Wśród wspominanych znaleźli się świętej pamięci: Paweł Dębicki, Mieczysław Działowski, Janusz Kapuściński, Wiesław Kulikowski, Małgorzata Mikina, Jan Robak, Jan Stępień, Roman Trojnacki. 

Licznie zebranych gości powitały panie: Aleksandra Piguła-prezes Mieleckiej Grupy Literackiej SŁOWO oraz Anna Szlachetka- prezes Podkarpackiego Uniwersytetu Ludowego z siedzibą w Tuszymie, a w śród nich: Rodziny Zmarłych poetów, burmistrza Przecławia-Renatę Siembab, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej – Zbigniewa Działowskiego z Małżonką, prezesa honorowego Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej-Janusza Chojeckiego z Małżonką, dyrektora Domu Kultury w Przecławiu- Krzysztofa Urbańskiego, wiceprezesa rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich- Andrzeja Talarka, prezes Stowarzyszenia Przecławski Krąg- Józefę Krzak i członków jej stowarzyszenia, wiceprezes PUL z siedzibą w Tuszymie- Barbarę Kopacz, obecnych członków MGL SŁOWO, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tuszymie, prezes Stowarzyszenia Seniorów -Wiesławę Wiącek z Członkami i wszystkich uczestników spotkania.

Prezentacji  biogramów Zmarłych oraz recytacji wybranych ich  wierszy dokonały  Maria Orłowska oraz Danuta Rusin.

 W drugiej części zaduszkowego spotkania  odczytane zostały wiersze dedykowane Zmarłym poetom przez obecnie tworzących poetów MGL SŁOWO. Wspomnienia przeplatane były anegdotami, opowieściami o minionym czasie spędzonym wspólnie , kiedy ci, którzy spoczywają w pokoju, byli jeszcze wśród nas. To był niezwykle cenny dar, a pamięć i napisane wiersze to najcenniejsza wartość, która pozostanie na zawsze. Wspominając Romana Trojnackiego Janusz Chojecki podkreślił jak wiele zostało po Nim albumów i zdjęć , których kontynuacją zajmuje się obecny na Zaduszkach syn  śp. Romana Bogusław.

Muzyczną oprawę zaduszkowego spotkania zapewniła Paulina Głuszek- Chwajta, która przepięknie wykonała następujące  utwory: „Czas nas uczy pogody” z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej, „Znów wędrujemy” z tekstem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z repertuaru Grzegorza Turnaua, „My way” Franka Sinatry z polskim tekstem „Idź swoją drogą”, „Łatwopalni” Agnieszki Osieckiej z repertuaru Maryli Rodowicz, „Do kołyski” Ryszarda Riedla z repertuaru zespołu Dżem. 

Uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem  znakomitej realizacji tego niełatwego zaduszkowego scenariusza. Była ona możliwa dzięki  wspaniałej współpracy pomiędzy Mielecką Grupą Literacką SŁOWO, TMZM, Domem Kultury w Przecławiu oraz Podkarpackim Uniwersytetem Ludowym z siedzibą w Tuszymie.

Ogromne podziękowania kieruję pod adresem dyrektora Domu Kultury w Przecławiu Pana Krzysztofa Urbańskiego, a na Jego ręce podziękowania dla wszystkich współpracowników, za nieocenioną pomoc w przygotowaniach do Zaduszek. Dziękuję za piękną scenografię.

Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie i długie rozmowy przy bogato zastawionym stole.

Aleksandra Piguła

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa