Miesiące, tygodnie, dni, godziny intensywnych przygotowań i wreszcie sam VII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki– największe wydarzenie edukacyjne w naszym regionie – już za nami. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach – 4 czerwca 2016 rokuna terenie Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania w Mielcu.
Głównym organizatorem Festiwalu byłoCentrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcuwe współpracy z Gimnazjum nr 2 w Mielcu, Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu oraz Aeroklubem im. „Bogusława” Bodka Mrozka w Tuszowie Narodowym
Czujemy się zaszczyceni, iż każdego roku wsparcie dla idei Festiwalu okazują władze naszego regionu. Patronat nad VII Mieleckim Festiwalem Nauki i Techniki objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch..
Przewodnim motywem tegorocznego Festiwalu było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań naukowo-technicznych związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego, czyli lotnictwem, kosmonautyką, informatyka, robotyką, a także odnawialnymi źródłami energii.
Ponadto nadal obowiązywały cele, które mocno ukonstytuowały się w programach Festiwali i są to: ukazanie świata nauki i techniki w atrakcyjnej i zrozumiałej formie, a także promocja coraz bogatszej oferty lokalnych inicjatyw edukacyjnych odbywających się w przestrzeni pozaszkolnej.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zwróciliśmy szczególną uwagę na dostosowanie oferty programowej do wszystkich grup odbiorców, wśród których znaleźli się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, nauczyciele oraz przedsiębiorcy. Nie sposób wymienić krótko wszystkie atrakcje Festiwalu, a tym bardziej oddać niesamowity klimat towarzyszący imprezie. Przygotowaliśmy bogatą ofertę wystaw, pokazów, warsztatów, wykładów popularnonaukowych ikonkursów, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Jednymi z atrakcji Festiwalu, na które czekali nie tylko najmłodsi była wystawa „Umysł przyłapany”przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik, mobilne planetarium czy trenażer lotów samolotowych udostępniony przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Obecne rokrocznie w programie Festiwalu liczne wykłady popularnonaukowe zostały w tym roku zwieńczone wykładem generała Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i jedynego w dotychczasowej historii Polaka, który odbył lot w kosmos. Polski kosmonauta w sposób niezwykle refleksyjny podzielił się swoim doświadczeniem i przeżyciami z uczestnikami wykładu.
Działająca przy CKPiDN w Mielcu Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo”zaprezentowała swoją ofertę warsztatową także podczas Festiwalu. Ponadto program warsztatów został również wzbogacony ofertą naszych gości, m.in. Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach oraz firmę Image Recording Solution (Cyfrowe warsztaty przyrodnicze).
Dostojną, naukową aurę VII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki łagodziły artystyczno-naukowe prezentacje koordynowane przez Gimnazjum nr 2. Na scenie i w jej otoczeniu odbyły się występy zespołów muzycznych z mieleckich szkół, pokaz układania kostki Rubika czy popis akrobacji rowerowych w wykonaniu półfinalisty programu „Mam talent” Bartka Ćwika.
Pomimo płatającej figle pogody mogliśmy obserwować na festiwalowym niebie prezentacje przygotowane przez koła modelarstwa lotniczego i kosmicznego, aerokluby oraz szkolne koła robotyków z województwa podkarpackiego. Podczas Festiwalu odbył się także pokaz ratownictwa w wypadkach komunikacyjnych przygotowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, Komendę Powiatową Policji w Mielcu oraz Powiatową Stację Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.
Podczas Festiwalu nie zabrakło także cienia rywalizacji. Dzieci i młodzież mogły zaprezentować swoje pasje i talenty uczestnicząc w licznych konkursach, wśród których warto wymienić chociażby „Zespołowy bieg z wyobraźnią po wiedzę o puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego”, „Turniej budowy i programowania robotów pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego”, a także zorganizowany przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu Konkurs techniczny im. Jeffa Pino „Młody konstruktor”.
Zadbaliśmy także, aby skorzystali również starsi odbiorcy Festiwalu – nauczyciele oraz przedsiębiorcy. Oferta programowa dla nauczycieli obejmowała, oprócz licznych wykładów i warsztatów, konferencję dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli informatyki z województwa podkarpackiego. Z kolei przedsiębiorcy mogli uczestniczyć w seminarium poświęconym e-learningowi, który może stać się ważnym elementem polityki rozwoju przedsiębiorstw.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje, które odbyły się w ramach VII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Szczegółowe sprawozdanie z imprezy zostanie opublikowane wkrótce na naszej stronie internetowej.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszym partnerom, sponsorom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie VII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, gdyż bez tej współpracy wiele pomysłów pozostawałoby tylko w sferze marzeń i planów.
Wyrażamy nadzieję i dołożymy wszelkich starań aby Mieleckie Festiwale Nauki i Techniki z roku na rok miały bardziej ugruntowaną pozycję w kalendarzu ważnych wydarzeń dla naszego miasta i regionu oraz na stałe zagościły w świadomości mieszkańców.
„Umysł nie jest naczyniem, które trzeba napełnić, lecz ogniem który trzeba rozniecić”. Niech ta myśl Plutarcha z Cheronei towarzyszy nam w refleksyjnym pochyleniu się nad VII Mieleckim Festiwalem Nauki i Techniki oraz snuciu planów na kolejną imprezę z cyklu.
VII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki odwiedziło ponad 2000 osób. Wśród nich znaleźli się: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych (około 1500 osób), goście konferencji otwarcia, przedsiębiorcy (około 100 osób), a także nauczyciele (161 osób). Ponadto należy wymienić dużą grupę osób, która uczestniczyła w dniu otwartym dla dzieci i rodziców (około 350 osób).
Joanna Lichota
(CKPiDN w Mielcu)