Wczoraj w klimatycznym nastroju parku Oborskich, Jig Reel Maniacs czarował celtyckimi dźwiękami.
Zespół Jig Reel Maniacs (Jigowo-Reelowi Maniacy) już 26 lat gra tradycyjną muzykę celtycką (irlandzką, szkocką, walijską, bretońską) łącząc ludowe brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata.
Muzyka Jig Reel Maniacs to nurt inspirowany z jednej strony celtycką spuścizną muzyczną, a z drugiej strony czerpiący z innych kierunków, takich jak jazz, rock, reggae, funk, latin i chillout. Ich brzmienie i styl to najkrócej ujmując: Celtic fusion.
Historia: Powstanie JRM (niegdyś kojarzonego pod nazwą The J.R.M. Band lub JRM Band) zainicjowali w 1990 roku Szkot Rory Dallas Allardice i Jacek Podbielski i Michał Jankowski. To od inicjałów imion założycieli pochodzi podstawowa nazwa zespołu.
Zespół od samego początku istnienia zasłynął ze świetnych koncertów i widowisk, które do dziś są podstawą działalności grupy muzyków i przyjaciół tworzących skład zespołu. Grupa wykonywała i wykonuje repertuar opierający się na tradycyjnych standardach celtyckich (utwory instrumentalne: jigi, reele, hornpipe’y, arie, polki, walce; połączone w żywiołowe wiązanki oraz songi śpiewane po iro-angielsku i gaelicku) oraz stylowych kompozycjach i aranżacjach własnych.
Dzisiejsze JRM to powrót do fascynacji dwoma podstawowymi rytmami i tańcami celtyckimi jakim są jig i reel. Stąd skrót JRM jest rozwijany jako Jigowo-Reelowi Maniacy (Jig Reel Maniacs).
Zespół inspiruje tradycyjna melodyka celtycka (głównie irlandzka i szkocka) i charakterystyczne dla niej instrumentarium (skrzypce, drewniany flet irlandzki, akordeon, flażolety, saksofon sopranowy, dudy i harmonijka ustna), które wspierają harmoniczne przestrzenie instrumentów klawiszowych oraz sekcja gitarowa (akustyczna i elektryczna) i rytmiczna (gitara basowa i perkusja).
Skład Jig Reel Maniacs:
Krzysztof Ryszard Brych
– flażolety, akordeon, saksofony, dudy, harmonijka ustna, pianino elektryczne i instrumenty klawiszowe
Tomek Urban – skrzypce
Aleksander Brych – flet celtycki, flażolety
Michał Jankowski – gitara akustyczna
Krzysztof Konrad Łangowski – gitara elektryczna i realizacja dźwięku
Piotr Kichler – perkusja
Mariusz Sprutta – gitara basowa, śpiew
Organizatorem koncertu było Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu
[nggallery id=175]