W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Materiały video

Celtycki Jig Reel Maniacs czarował po meczu Polski z Irlandią Pn. [FOTO, VIDEO]

Wczoraj w klimatycznym nastroju parku Oborskich, Jig Reel Maniacs czarował celtyckimi dźwiękami.

Zespół Jig Reel Maniacs (Jigowo-Reelowi Maniacy) już 26 lat gra tradycyjną muzykę celtycką (irlandzką, szkocką, walijską, bretońską) łącząc ludowe brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata.

Muzyka Jig Reel Maniacs to nurt inspirowany z jednej strony celtycką spuścizną muzyczną, a z drugiej strony czerpiący z innych kierunków, takich jak jazz, rock, reggae, funk, latin i chillout. Ich brzmienie i styl to najkrócej ujmując: Celtic fusion.

 

Historia: Powstanie JRM (niegdyś kojarzonego pod nazwą The J.R.M. Band lub JRM Band) zainicjowali w 1990 roku Szkot Rory Dallas Allardice i Jacek Podbielski i Michał Jankowski. To od inicjałów imion założycieli pochodzi podstawowa nazwa zespołu.

Zespół od samego początku istnienia zasłynął ze świetnych koncertów i widowisk, które do dziś są podstawą działalności grupy muzyków i przyjaciół tworzących skład zespołu. Grupa wykonywała i wykonuje repertuar opierający się na tradycyjnych standardach celtyckich (utwory instrumentalne: jigi, reele, hornpipe’y, arie, polki, walce; połączone w żywiołowe wiązanki oraz songi śpiewane po iro-angielsku i gaelicku) oraz stylowych kompozycjach i aranżacjach własnych.

 

Dzisiejsze JRM to powrót do fascynacji dwoma podstawowymi rytmami i tańcami celtyckimi jakim są jig i reel. Stąd skrót JRM jest rozwijany jako Jigowo-Reelowi Maniacy (Jig Reel Maniacs).

Zespół inspiruje tradycyjna melodyka celtycka (głównie irlandzka i szkocka) i charakterystyczne dla niej instrumentarium (skrzypce, drewniany flet irlandzki, akordeon, flażolety, saksofon sopranowy, dudy i harmonijka ustna), które wspierają harmoniczne przestrzenie instrumentów klawiszowych oraz sekcja gitarowa (akustyczna i elektryczna) i rytmiczna (gitara basowa i perkusja).

 

Skład Jig Reel Maniacs:

Krzysztof Ryszard Brych

– flażolety, akordeon, saksofony, dudy, harmonijka ustna, pianino elektryczne i instrumenty klawiszowe

Tomek Urban – skrzypce

Aleksander Brych – flet celtycki, flażolety

Michał Jankowski – gitara akustyczna

Krzysztof Konrad Łangowski – gitara elektryczna i realizacja dźwięku

Piotr Kichler – perkusja

Mariusz Sprutta – gitara basowa, śpiew

Organizatorem koncertu było Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu 

 

[nggallery id=175]

 

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa