W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Informacje

Zamiast ślimaka będzie przejście podziemne pod torami

Zarząd Województwa ponownie zwiększył środki na remont linii kolejowej nr 25. Dzięki temu powstaną kolejne niezbędne inwestycje przy tej linii, w tym drugie już przejście podziemne w miejscu, które zastąpi tzw. ślimak. Budżet inwestycji zwiększy się o ponad 13 milionów złotych.

Wspomniane przejście podziemne połączy ulicę Drzewieckiego i Jagiellończyka. Dotychczas we wspomnianym miejscu, mieszkańcy przechodzili przez tory przez przejście na torach w kształcie tzw. ślimaka. Wstępnie to przejście miało być zlikwidowane, gdyż w istniejącej formie nie spełniało przepisów przy zwiększonym ruchu pociągów. Dla mieszkańców oznaczało to duże utrudnienia i konieczność nadłożenia spaceru aż do przejścia podziemnego, które będzie zlokalizowane w okolicach dzisiejszego dworca. Udało się jednak wyasygnować dodatkową kwotę pieniędzy, która zostanie przeznaczona na kolejne inwestycje wskazane przez PKP PLK. Koszt budowy tunelu to ok. 4 mln złotych. Rozmowy w tej sprawie toczyły się także z miastem, ale z uwagi na ograniczone środki, samorząd Mielca nie podjął się tej inwestycji.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne dlatego chcieliśmy, aby przy okazji remontu to przejście dla pieszych pozostało. Przypomnę, że niedaleko jest szkoła, z tzw. „ślimaka” korzysta młodzież. Modernizacja, która niedawno się rozpoczęła, ma służyć na lata, więc w późniejszym okresie wykonanie takiego tunelu byłoby prawie niemożliwe, a na pewno bardzo drogie. Dlatego uznaliśmy prośbę PKP PLK za zasadną, pojawiły się możliwości finansowe więc dodatkowe inwestycje na tej linii, w tym to ważne dla mieszkańców Mielca przejście, stanie się faktem – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

– To bardzo dobra wiadomość. Każda zmiana projektu, która służyć będzie mieszkańcom jest potrzebna. Remont linii zwiększy ruch pociągów, więc trudno wyobrazić sobie ruch pieszych w takiej formie jak było to dotychczas. Cieszę się, że znalazły się na to dodatkowe pieniądze, co na pewno przełoży się na poprawę bezpieczeństwa i komfort mieszkańców Mielca. Modernizacja mieleckiej kolei, o którą przez lata wspólnie z marszałkiem Ortylem walczyliśmy, trwa w najlepsze i bardzo się cieszę, że już niebawem do Mielca wrócą pociągi  – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

To nie jedyna dodatkowa inwestycja, która będzie realizowana w ramach modernizacji L25. Dzięki zwiększeniu środków będzie możliwe przeniesienie obsługi przeładunkowej ze stacji Mielec do stacji Rzochów. To zdecydowanie poprawi estetykę stacji w Mielcu oraz komfort podróżnych. Przeniesienie przeładunku związane jest z likwidacją rampy przeładunkowej i toru nr 9 w Mielcu oraz modernizacją stacji w Rzochowie, a to łącznie ma kosztować ok. 5 mln zł. Ponadto w ramach dodatkowych środków rozebrana zostanie kładka nad torami w Mielcu, która jest własnością samorządu miasta, a w opracowywanej dokumentacji dla odcinka Padew – Mielec ujęta zostanie dodatkowo bocznica w stacji Chorzelów. Łącznie – dodatkowe inwestycje kosztować będą 13,5 miliona zł, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego wynosić będzie ok. 11,5 miliona złotych.    

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsze zwiększenie dofinansowania przez Zarząd Województwa na tę inwestycję. W kwietniu 2018 zarząd przeznaczył na ten cel dodatkowe 32 miliony złotych. Uzasadnieniem był wzrost wartości inwestycji w efekcie przeprowadzonego przetargu. Aktualnie koszt remontu linii to łącznie niespełna 270 milionów złotych. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Województwa Podkarpackiego

DCIM/100MEDIA/DJI_0006.JPG


e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Wojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa w Boksie [FOTO]

Wiadomości Mielec

ZSB obchodziło jubileusz istnienia [FOTO]

Wiadomości Mielec

Policjanci w roli taksówki?

Wiadomości Mielec

2 komentarze

Goździk27121993 4 kwietnia 2019 (czwartek) at 14:24

Szanowna redakcjo W Cieniu Jupiterów. A czy to prawda, że przystanek kolejowy Wojsław będzie jednak przy ulicy Witosa, a nie jak pierwotnie planowano przy Krańcowej i Wiosennej? Taką informację można przeczytać na forach internetowych m.in. na skyscrypercity.com.

Odpowiedz
Katarzyna 14 maja 2019 (wtorek) at 21:45

Ciekawe tylko jak miasto poradzi sobie z korkami spowodowanymi zamkniętymi przejazdami kolejowymi?? Bo modernizuje się tory i linie kolejową, a w Mielcu tylko jeden wiadukt!

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa