W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

SDK – przyszedł czas malowania na jedwabiu…[FOTO]

Początki sztuki malowania jedwabiu sięgają II wieku naszej ery. Technika narodziła się w Indiach i staje się coraz bardziej popularna we współczesności. Panie – uczestniczki warsztatów  artystycznych dla dorosłych a dokładniej malarstwa odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu zapoznały się z różnymi technikami, dotąd nigdy nie spotkały się z takim malarstwem.

Pierwsza metoda to Serti Gutta –  polegająca na malowaniu konturowym. Kontur, czyli gutta naniesiona na jedwab zapobiega rozpływaniu farby. Pozwala na tworzenie pięknych wzorów/obrazów na jedwabiu o wyraźnych konturach i kształtach, które się ze sobą nie zlewają.

Witraż – jest to metoda oparta na technice serti gutta. Z użyciem srebrnych, złotych i czarnych konturówek (gutty) tworzymy witraże, dzieląc obrazek na kawałki i wypełniając je farbą. Witraże wykonujemy na panelach jedwabnych – obrazkach z jedwabiu napiętych na ramce. Obrazki wyglądają pięknie powieszone w oknie

Akwarela – metoda malowania na jedwabiu podobna do malowania farbą akwarelową na papierze. Jedwab zostaje zaimpregnowany specjalnym preparatem, który zapobiega swobodnemu rozpływaniu się farb. Technika idealna do malowania pejzaży, kwiatów .

Powstały obrazy przepiękne i delikatne niczym akwarele a jednak inne…


Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości