W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Informacje Kultura i nauka

Branżowe Centrum Umiejętności powstanie w naszym mieście

4 lipca br. w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie podpisano pierwsze umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności. Jedno z nich powstanie w Mielcu.

Umowy zostały podpisane w obecności Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Sekretarz Stanu w MEiN Marzeny Machałek. Swoje podpisy na pierwszych, tak ważnych dla rozwoju szkolnictwa zawodowego dokumentach złożyli także Dawid Solak, Zastępca Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, operatora projektu oraz beneficjenci – z ramienia Starostwa Powiatowego w Mielcu był to Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego. W uroczystości uczestniczył wspólnie ze Zdzisławem Nowakowskim, Dyrektorem Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Bogdanem Bieńkiem, Dyrektorem Wydziału Funduszy, Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Mielcu.

Podczas uroczystości podpisania umów szef MEiN zwracał uwagę na nowatorski charakter Branżowych Centrów Umiejętności. Podkreślał, że jest to zupełnie nowy projekt w polskim systemie edukacji łączący szkoły, uczelnie, organy prowadzące i poszczególne branże. – Połączenie szkół zawodowych, organów prowadzących te szkoły, najczęściej samorządowców, ale nie tylko, a także branż właściwych i szczególnie ważnych dla poszczególnych regionów i wyższych szkół zawodowych technicznych będzie tworzyło centra rozwoju szkolnictwa zawodowego w Polsce – zaznaczał.

– Branżowe Centra Umiejętności zmienią oblicze polskie kształcenia branżowego na lepsze – wskazywała z kolei wiceminister Marzena Machałek. Wiceminister podkreślała, że oferta BCU jest skierowana do uczniów, nauczycieli, osób dorosłych, które chcą się przekwalifikować, a placówki te będą wiodącymi w regionie, a nawet w całym kraju ośrodkami w danej branży. – Te ośrodki będą pokazywały kierunki rozwoju danej branży – podsumowała.

Podpisane umowy objęły następujące dziedziny:
• florystyka – Śląskie Centrum Florystyczne Rekpol sp. z o.o. – 10 mln zł,
• obuwnictwo – powiat wadowicki – 10 mln zł,
• energetyka odnawialna (słoneczna) – powiat żywiecki – prawie 11,7 mln zł,
• elektronika – powiat jarosławski – 13 mln zł,
• mechatronika – gmina Wałbrzych – 16 mln zł,
• piekarstwo – miasto Poznań – prawie 12 mln zł,
• przemysł ceramiczny – powiat opoczyński – 12 mln zł,
• przemysł lotniczy – powiat mielecki – ponad 15,5 mln zł,
• mechanizacja rolnictwa – powiat kaliski – prawie 13 mln zł,
• eksploatacja portów i terminali lotniczych – Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach – 12 mln zł,
• elektryka – miasto Siedlce – 13 mln zł,
• realizacja nagrań i nagłośnień – województwo łódzkie – prawie 11 mln zł,
• geodezja – powiat zamojski – 10 mln zł,
• górnictwo – Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, KGHM – prawie 11 mln zł.

Mielecki projekt „Branżowe Centrum Umiejętności – kadry dla przemysłu lotniczego” został złożony w partnerstwie:
– Powiat Mielecki i jego jednostka organizacyjna Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu – lider,
– Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego (SPPL) – partner,
– Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) – partner.

 BCU to nowość w polskim systemie oświaty, wykraczająca poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. To przedsięwzięcie o tyle cenne dla powiatu mieleckiego, że niemal 50% całej oferty edukacyjnej stanowi właśnie kształcenie zawodowe – podkreśla Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego.

Celem projektu jest utworzenie bazy dydaktycznej do kształcenia osób pracujących, nauczycieli zawodu oraz uczniów. – Mielecki projekt dotyczy szkolenia kadr dla przemysłu lotniczego, ale nie tylko. Zgodnie z wymaganiami projektu, baza dydaktyczna może być bowiem wykorzystywana w następujących zawodach: technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik robotyk, technik automatyk, technik mechatronik, operator obrabiarek skrawających – wymienia Zdzisław Nowakowski, Dyrektor CKPIDN w Mielcu.

Zakres projektu obejmuje rozbudowę istniejącego obiektu dydaktycznego Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania (powierzchnia ok. 304m2) oraz utworzenie i zmodernizowanie ośmiu pracowni:
1. mechaniczne konstrukcje cienkościenne wraz z modelarnią,
2. zrobotyzowane centrum spawalnicze,
3. komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania,
4. metrologiczna,
5. prototypownia i wzornictwa przemysłowego,
6. kompozyty,
7. instalacje elektryczne i przyrządy pokładowe,
8. zrobotyzowane procesy montażowe.

Warto zaznaczyć, że w ramach projektu w całej Polsce docelowo powstać ma 120 obiektów BCU.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej

Wiadomości Mielec

Twierdza przy Solskiego zdobyta. FKS Stal Mielec – Korona Kielce. 2 : 3 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa