W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Ciepła woda z miejskiej sieci

Celem obecnie realizowanego w Mielcu programu „Ciepła woda z miejskiej sieci” jest zastąpienie łazienkowych piecyków gazowych dostawą ciepłej wody użytkowej z węzła cieplnego.

Uczestnikami programu są Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. oraz Elektrociepłownia Mielec Sp. z o.o. Program skierowany jest do mieszkańców mieleckich Wspólnot Mieszkaniowych, których budynki znajdują się w zasięgu całorocznie czynnej sieci ciepłowniczej. Aktualnie jest to zasięg osiedli Kusocińskiego, Kopernika oraz częściowo Niepodległości. W miarę zainteresowania obszar ten będzie poszerzany o kolejne ulice w pobliżu tych osiedli.

Ciepła woda przygotowywana na bazie ciepła sieciowego to gwarancja bezpieczeństwa, gdyż wszystkie urządzenia podgrzewające wodę znajdują się poza mieszkaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowane zostaje niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla, które spowodowane jest najczęściej zakłóceniami pracy ciągów spalinowych (kominów), czy też niesprawnym piecykiem.

Większość budynków wybudowana w Mielcu w latach 50 – 70 tych korzysta z ciepła sieciowego jedynie na potrzeby ogrzewania. Jako źródło podgrzewania ciepłej wody użytkowej zastosowano indywidualne gazowe podgrzewacze, głównie tzw. przepływowe piecyki łazienkowe. W obecnej chwili korzystanie z nich może stanowić zagrożenie dla mieszkańców.

Wynika to z tego, że przed laty prawidłową wentylację w budynkach korzystających z gazowych piecyków łazienkowych zapewniały nieszczelne okna. Powszechna wymiana starych okien na nowe zakłóciła pracę systemu grawitacji powietrza. W okresie jesieni i zimy kiedy okna są szczelnie zamknięte zaczyna brakować czystego powietrza niezbędnego do całkowitego spalania gazu. Brak ciągu kominowego powoduje, że produkty spalania, a wśród nich zagrażający życiu tlenek węgla może zostać w mieszkaniu, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla lokatorów. Można podejmować próby zmniejszenia zagrożenia tlenkiem węgla montując w oknach nawiewniki okienne czy montując czujnik czadu, ale wymagają one regularnych przeglądów i serwisowania.

Rozwiązaniem tych problemów jest ciepła woda podgrzana ciepłem z sieci miejskiej. Na osiedlach mieszkaniowych budowanych w latach 80-tych i późniejszych (osiedle Szafera i Smoczka) zastosowano już to bezpieczne rozwiązanie z podgrzewem ciepłej wody w węźle cieplnym.

Ciepła woda z miejskiej sieci to nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort. Przy zastosowaniu systemu podgrzewania wody ciepłem z miejskiej sieci, ciepła woda o stałej temperaturze dostarczana jest poprzez instalację wewnętrzną bezpośrednio do łazienki. Dzięki temu nie tylko znikają wszystkie niedogodności związane z obsługą piecyka i kanałów spalinowych, ale również zyska się dodatkową przestrzeń po likwidacji dotychczasowych podgrzewaczy wody. Po likwidacji piecyków gazowych nie trzeba już pilnować terminów przeglądów, oraz dbać o zapewnienie dopływu powietrza niezbędnego do spalania gazu.

Ciepło z sieci miejskiej na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej to najkorzystniejsze rozwiązanie dla budownictwa wielorodzinnego w Mielcu. Koszty ciepłej wody z sieci są zbliżone do kosztów podgrzewania wody w łazienkowych piecykach gazowych.

Pierwszym etapem realizacji projektu jest podjęcie uchwały przez Wspólnotę Mieszkaniową. Następnie MPEC dostarcza i montuje moduł węzła cieplnego odpowiedzialnego za przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Firma wybrana przez Wspólnotę w procedurze przetargowej wykonuje instalację wewnętrzną ciepłej wody użytkowej doprowadzając ją do każdego mieszkania i demontując łazienkowe piecyki gazowe.

W latach 2013 – 2016 wykonano instalacje wewnętrzne ciepłej wody oraz zmodernizowano przyłącza i rozbudowano węzły cieplne już w dwudziestu budynkach Wspólnot Mieszkaniowych. W 2017 planowane jest wykonanie ciepłej wody użytkowej w kolejnych piętnastu Wspólnotach.

Joanna Szteliga

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa