W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje

Dobry posiłek – program pilotażowy w mieleckim szpitalu [FOTO]

Posiłki szpitalne to temat żywy od lat. Pacjenci narzekają, że menu w placówkach opieki zdrowotnej daleko odbiega od tego, co spożywają w domu, nie mówiąc już nawet o restauracjach.

Pomimo iż w szpitalach pracują dietetycy i zawodowi kucharze, zarzutów nie brakuje. – Ten program ma na celu wdrożenie optymalnego modelu żywienia i zwiększenie dostępności porad żywieniowych. Posiłki w szpitalu zawsze są dostosowane do stanu pacjenta, krótko mówiąc są zdrowe, zbilansowane, ale teraz przede wszystkim są bogatsze i atrakcyjniejsze niż zwykle – ocenia Paweł Pazdan, dyrektor szpitala. 

 Szpital realizuje pilotażowy program już od początku roku z nadzieją, że istotnie uda się wypracować optymalny model żywienia, z czasem jednolity w całym kraju. Na razie NFZ będzie dofinansowywał posiłki w ramach tego programu do połowy roku. Większe nakłady to w diecie podstawowej choćby dodatkowe jogurty, owoce, soki itp. Chorych może dziwić fakt, że nie każdy na sali dostaje ten sam posiłek, ale z punktu widzenia medycznego to oczywiste. – Trzeba pamiętać, że żywienie osób chorych to jedna z metod leczniczych. Dieta ma ogromny wpływ na stan zdrowia, powinna być od niego zależna. Są więc diety podstawowe, ale także np. cukrzycowe, lekkostrawne, kleikowe, płynne itd. Ponadto kaloryczność jest dostosowana do bieżącej aktywności chorego – mówi Marzena Nowak, naczelna pielęgniarka szpitala. 

 Program pilotażowy ma również walor edukacyjny, bo pacjent ma dostęp do jadłospisu, dzięki czemu może przestudiować model żywienia odpowiedni dla siebie, głównie pod kątem urozmaicenia potraw i zbilansowania wartości składników odżywczych w diecie, dobowych kaloryczności i wartości odżywczych. Warto zwrócić uwagę na ilości białka, węglowodanów, w tym cukrów, tłuszczu, błonnika i soli. Ważny jest też sposób obróbki posiłku. –  Istotne jest to, że to lekarz decyduje o rodzaju stosowanej diety, czasie jej trwania oraz zalecanych indywidualnych modyfikacjach, uwzględniając potrzeby chorego. W razie wątpliwości może być poprzedzone konsultacją lekarza z osobą planującą dietę – informuje lek. Piotr Stępień, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

 Menu tworzone przez specjalistów i dofinasowane przez NFZ!

 Co dalej?  Fundusz przekaże ocenę wyników programu pilotażowego ministrowi właściwemu do spraw zdrowia do 31 października 2024 r. Wnioski mają wpłynąć na jakość żywienia pacjentów w szpitalach.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dzień Otwarty Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt [FOTO]

Wiadomości Mielec

Wakacyjny Kiermasz Książek

Wiadomości Mielec

Prace drogowe w Łączkach Brzeskich

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa