W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Dożynki w Pierzchnem

Pierzchne to jedna z najmniejszych, jak nie najmniejsza wieś gminy Padew Narodowa. Położona jest w południowej jej części, w pobliżu drogi wojewódzkiej 985 Mielec – Tarnobrzeg i tą właśnie drogą łączy się z Padwią Narodową.

Na powierzchni 141 ha mieszkają i gospodarują 122 osoby. W zwartej zabudowie wsi przeważają budynki murowane. Także i tu korzysta się z sieci elektroenergetycznej, gazowniczej, telekomunikacyjnej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Na terenie wsi obiektami społecznymi są budynek wiejski i boisko sportowe. Budynek wiejski właśnie dostał nowe życie.

Przy okazji organizacji dożynek gminnych dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz wydatniej pomocy finansowej Urzędu Gminy w Padwi Narodowej za kwotę ok. 200 tys. zł budynek przeszedł gruntowny remont. Został ocieplony, zmieniono elewacje, wymieniono stolarkę oraz drzwi, wyrzucono lastryko a ułożono ocieplaną trwałą podłogę, zainstalowano nowoczesne ogrzewanie gazowe, odnowiono sanitariaty, całość odmalowano i dzisiaj oddano do użytkowania.

Budynek będzie wizytówka tej pięknej miejscowości i ma latami służyć ich mieszkańcom. Przy okazji dożynek położono dywanik asfaltowy na drodze dojazdowej do kilku mieszkańców. W miejscowości funkcjonuje kilka małych rodzinnych firm do których należy; Firma transportowa Stanisława Pieroga, firma tynkarska Andrzeja Pieroga czy ciastkarnia Alicji Pieróg.

Obecnie funkcje sołtysa pełni pan Mieczysław Sroczyński. Radną Rady Gminy reprezentująca sołectwo jest pani Teresa Mazur z Kębłowa. Pierzchne to mała ale piękna wieś, bardzo spokojna i zadbana, z życzliwymi mieszkańcami w której warto mieszkać czy spokojnie spędzać czas. I właśnie w tej maleńkiej miejscowości dnia 15 sierpnia 2017 r. odbyło się XIII Gminne Święto Plonów gminy Padew Narodowa. Tym razem święto zostało połączone z dożynkami parafialnymi.

Na jego przebieg złożyły się m.in. – Msza Św. prezentacja wieńców, koncert Kapeli Ludowej „Padwianie”, młodzieżowego zespołu muzycznego „Interim” oraz koncert i zabawa taneczna przy zespole BUENOS. Ponadto: wystawy tematyczne, gry i zabawy dla dzieci, wesołe miasteczko i wiele innych atrakcji.

Na uroczystości przybyli m.in. Zbigniew Tymuła– starosta powiatu mieleckiego, Radny Sejmiku – Jan Tarapata, Radny Rady Powiatu – Dawid Uzar oraz jako gospodarze gminy: Robert Pluta – wójt gminy Padew Narodowa oraz Janusz Bik – przewodniczący Rady Gminy Padew Narodowa,. Rolę gospodarzy pełnili: – sołtys wsi Pierzchne Mieczysław Sroczyńaski oraz starostowie: Ewa Sroczyńska i Marek Pieróg. Mszę świętą odprawił ks. kanonik Janusz Filarowski – proboszcz parafii pw. Św. Antoniego z Padwy w Padwi Narodowej.

Po raz pierwszy na scenie z rąk gospodarzy dożynek chleb odbierali; wójt gminy. Ks. proboszcz oraz przewodniczący Rady Gminy. Starostą dożynek był pan Marek Pieróg – urodzony i zamieszkały w Pierzchnem. Mieszka w rodzinnym domu wraz z żoną Renatą, ojcem oraz córką Alicją i zięciem. Syn Adrian po ukończeniu Technikum w tym roku rozpoczyna studia w Rzeszowie. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 8 hektarów. Jest to typowe gospodarstwo nastawione na produkcję warzyw takich jak; ziemniaki, kapustę, selery, marchew czy pietruszkę. Wyprodukowane warzywa sprzedają wraz z żona Renatą na „Zielonym rynku” w Mielcu. Posiada podstawowy sprzęt rolniczy niezbędny do prowadzenia swojego gospodarstwa rolnego. Nie zajmuje się hodowlą zwierząt. Posiada drobny inwentarz tylko na potrzeby własne. Nadwyżkę w produkcji zbóż rozprowadza wśród okolicznych mieszkańców. Udziela się społecznie. Zasiada w Radzie Sołeckiej w swojej miejscowości. Bardzo uczynny i lubiany przez mieszkańców swojej miejscowości.

Starościną dożynek była pani Ewa Sroczyńska żona Mieczysława obecnego sołtysa wsi Pierzchne. Wspólnie wychowują trzy córki; Izę, Martynkę oraz Dominikę. Razem z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 hektarów, które specjalizuje się w produkcji hodowlanej oraz uprawie zbóż, kukurydzy i łąk zielonych. W swojej zagrodzie postawili na bydło opasowe i w chwili obecnej posiadają 21 szt. byków, 2 krowy oraz jedną klacz ze źrebięciem. Państwo Sroczyńscy posiadają niezbędny sprzęt rolniczy a mąż dodatkowo pracuje na pełnym etacie Urzędzie Pocztowym w Gawłuszowicach. Starościna Dożynek jest wzorową gospodynią domową powszechnie lubianą i szanowaną. Udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich a można było ją zobaczyć przy stoisku promującym swoją miejscowość podczas Święta Ziemniaka w Padwi Narodowej. Państwo Sroczyńscy mieszkają wraz babcią w bardzo ładnym i zadbanym gospodarstwie.

W uroczystości prezentowało się 16 ekip dożynkowych z terenu gminy. Serdeczne podziękowania dla nich wszystkich a dla ekipy „Senior Wigor” z Przykopa szczególnie za odwagę w prezentacji bo to był ich debiut na tak dużej imprezie.

Warto zaznaczyć, że podczas dożynek – Gminny Ośrodek Kultury w Padwi Narodowej prezentował po raz pierwszy nowo zakupiony namiot imprezowy o powierzchni 300 m2 oraz korzystał z własnej estrady mobilnej.

Organizatorzy dziękują wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania XIII Gminnych Dożynek a zwłaszcza sponsorom bez których nie byłoby tak pięknego święta.

UG Padew Narodowa

 

 

 

 

 

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa