18 sierpnia 2018, 10:28
Slider
Image default
Historia Sport Teofil Lenartowicz

Historia mieleckiego sportu [FELIETON]

Muszę się pochwalić, że udało mi się ostatnio nawiązać kontakt z krasnalem, o którym pragnę przypomnieć, że ma na imię Kazio i usadowiony jest na posesji mojego sąsiada Kazimierza Sokołowskiego. Tym razem kontakt nawiązany z jego inicjatywy rozpoczął się następującym pytaniem.

– Dlaczego ty napisałeś na blogu ponad 180 tematów, a nigdy nie napisałeś nic o mieleckim sporcie, który doskonale pamiętasz chodząc na mecze FKS Stal Mielec? Zapomniałeś jak w niedziele przed południem rodziny z dziećmi rozsiadały się na ławkach stadionu, wyciągały wałówkę, biesiadowały i śpiewały umilając sobie czas do rozpoczęcia meczu?

Zapomniałeś, jak Jan Ciszewski relacjonując swojego zięcia Kazimierza Deynę zachwalał jego słynne rogale, a o Grzegorzu Lacie mówił, że Lato lata, a nic z tego nie ma? Zapomniałeś jak Legia Warszawa przyjechała do Mielca, a Deyna powiedział do Laty – chodźcie chłopaki za stodołę, to wam dokopiemy? No i poszli chłopaki za tą stodołę, bo tak nieokazale wyglądał ów stadion i tak dokopali Legii, że ledwie się pozbierała.

 

Na kasie FKS Stal Mielec siedzi mój syn Marek mający obecnie 62 lata

Tak wyglądały wówczas ławki na mieleckim stadionie, a siedzi na nich ten sam co powyżej

 

Przy bramie wejściowej na stadion FKS Stal Mielec

Dalej pyta krasnal.
Zapomniałeś, że nawet Real Madryt grał na mieleckim stadionie, a to co dokonał wychowanek FKS Stal Mielec Grzegorz Lato jeszcze nikomu w Polsce nie udało się przebić? Zapomniałeś jak na wniosek działu Serwisowego wykonałeś w czynie społecznym na 22 Lipca tablicę świetlną ustawiającą wynik przy pomocy ręcznej korby?

Na koniec sesji powiedział krasnal tak.
– Dostałeś od Edwarda Kazimierskiego piękny album o mieleckim sporcie, masz go więc po skanować i opublikować, żeby na całym świecie wiedziano co się w Mielcu nie tylko w lotnictwie, ale także w sporcie działo.
– Dobrze, odpowiedziałem krasnalowi, zabrałem się wartko do roboty, a w trakcie skanowania albumu wszystko stanęło mi przed oczami.
Znajduje się w tym albumie autorstwa Edwarda Kazimierskiego taka mnogość tekstu i zdjęć wszystkiego co sam w mieleckim sporcie tworzył, że się w głowie nie mieści. Natomiast ja dostałem album z piękną dedykacją, za co serdecznie autorowi dziękuję.
Po skanowałem Album Pamiątkowy FKS PZL „Stal” Mielec i można go przeglądać klikając na link poniżej. Dowiemy się z niego o wszystkim co działo się niemal od zarania w mieleckim sporcie i o tym, że we wszystkich tych działaniach uczestniczył autor Albumu Edward Kazimierski.
https://drive.google.com/file/d/1blPOLTRL4pzhq2L5FTz4KU8T0Qa_Z3nJ/view?usp=sharing
Mielczanie wdzięczni są autorowi nie tylko za opracowanie i udostępnienie Albumu, ale przede wszystkim za działalność na rzecz sukcesów Stali Mielec, których Edward Kazimierski także jest autorem. Obecnie ten 87 letni człowiek uczestniczy kibicując aktywnie w sporcie. Udziela się w Stowarzyszeniu Kibiców FKS Stal Mielec, którego program przedstawiam poniżej.
Warto wspomnieć, że w dniu 6 lipca 2017 roku odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Kibiców FKS Stal Mielec „Chłopcy ze Stali”. Na spotkanie przybyło blisko 40 kibiców, którzy podjęli m.in. uchwałę o założeniu Stowarzyszenia, o przyjęciu Statutu Stowarzyszenia oraz o wyborze Zarządu Stowarzyszenia.

Kibice dumni są z legendarnego prezesa umieszczając go na szaliku

Celem stowarzyszenia jest m.in.: – Rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających wcielaniu w życie idei czynnego kibicowania i wspierania FKS Stal Mielec, promocja Klubu FKS Stal Mielec, wytwarzanie atmosfery szacunku i zaufania do kibiców i Klubu FKS Stal Mielec oraz ich upowszechnianie. Podnoszenie poziomu kultury życia kibicowskiego na Stadionie piłkarskim, na którym rozgrywane są mecze FKS Stal Mielec, z pomocą społeczną i charytatywną. Obecnie Stowarzyszenie jest na etapie przygotowań do otwarcia pierwszego na Podkarpaciu ośrodka Kibice Razem. Będzie to miejsce spotkań kibiców gdzie realizowane będą pomysły i inicjatywy wychodzące ze środowiska samych kibiców, korzystając przy tym z jego kreatywności i zasobów. Ośrodek urządzany i prowadzony przy współudziale kibiców, służyć będzie przeprowadzaniu dyskusji, projektowaniu gadżetów, organizowaniu spotkań z piłkarzami oraz działaczami i innym integrującym środowisko działaniom.

 

Edward Kazimierski – długoletni prezes FKS Stal Mielec i autor Albumu Pamiątkowego FKS

 

Edward Kazimierski

 

Od lewej: vice-prezes stowarzyszenia Robert Serafin wraz z synem Wiktorem, Michał Wiącek – członek zarządu, prezes – legenda Edward Kazimierski oraz prezes stowarzyszenia Arkadiusz Michoń

 

Prawda wykazana na koszulce kibiców

Edward Kazimierski – wspaniała legenda mieleckiego sportu głosi w Albumie historię dla której spełniło się jego życie. Miałem okazję znać tego wspaniałego człowieka, a otrzymanie od niego Albumu z dedykacją jest moją gigantyczną satysfakcją.

Teofil Lenartowicz

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja