W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Felietony Historia Sport

Historia mieleckiego sportu [FELIETON]

Muszę się pochwalić, że udało mi się ostatnio nawiązać kontakt z krasnalem, o którym pragnę przypomnieć, że ma na imię Kazio i usadowiony jest na posesji mojego sąsiada Kazimierza Sokołowskiego. Tym razem kontakt nawiązany z jego inicjatywy rozpoczął się następującym pytaniem.

– Dlaczego ty napisałeś na blogu ponad 180 tematów, a nigdy nie napisałeś nic o mieleckim sporcie, który doskonale pamiętasz chodząc na mecze FKS Stal Mielec? Zapomniałeś jak w niedziele przed południem rodziny z dziećmi rozsiadały się na ławkach stadionu, wyciągały wałówkę, biesiadowały i śpiewały umilając sobie czas do rozpoczęcia meczu?

Zapomniałeś, jak Jan Ciszewski relacjonując swojego zięcia Kazimierza Deynę zachwalał jego słynne rogale, a o Grzegorzu Lacie mówił, że Lato lata, a nic z tego nie ma? Zapomniałeś jak Legia Warszawa przyjechała do Mielca, a Deyna powiedział do Laty – chodźcie chłopaki za stodołę, to wam dokopiemy? No i poszli chłopaki za tą stodołę, bo tak nieokazale wyglądał ów stadion i tak dokopali Legii, że ledwie się pozbierała.

 

Na kasie FKS Stal Mielec siedzi mój syn Marek mający obecnie 62 lata

Tak wyglądały wówczas ławki na mieleckim stadionie, a siedzi na nich ten sam co powyżej

 

Przy bramie wejściowej na stadion FKS Stal Mielec

Dalej pyta krasnal.
Zapomniałeś, że nawet Real Madryt grał na mieleckim stadionie, a to co dokonał wychowanek FKS Stal Mielec Grzegorz Lato jeszcze nikomu w Polsce nie udało się przebić? Zapomniałeś jak na wniosek działu Serwisowego wykonałeś w czynie społecznym na 22 Lipca tablicę świetlną ustawiającą wynik przy pomocy ręcznej korby?

Na koniec sesji powiedział krasnal tak.
– Dostałeś od Edwarda Kazimierskiego piękny album o mieleckim sporcie, masz go więc po skanować i opublikować, żeby na całym świecie wiedziano co się w Mielcu nie tylko w lotnictwie, ale także w sporcie działo.
– Dobrze, odpowiedziałem krasnalowi, zabrałem się wartko do roboty, a w trakcie skanowania albumu wszystko stanęło mi przed oczami.
Znajduje się w tym albumie autorstwa Edwarda Kazimierskiego taka mnogość tekstu i zdjęć wszystkiego co sam w mieleckim sporcie tworzył, że się w głowie nie mieści. Natomiast ja dostałem album z piękną dedykacją, za co serdecznie autorowi dziękuję.
Po skanowałem Album Pamiątkowy FKS PZL „Stal” Mielec i można go przeglądać klikając na link poniżej. Dowiemy się z niego o wszystkim co działo się niemal od zarania w mieleckim sporcie i o tym, że we wszystkich tych działaniach uczestniczył autor Albumu Edward Kazimierski.
https://drive.google.com/file/d/1blPOLTRL4pzhq2L5FTz4KU8T0Qa_Z3nJ/view?usp=sharing
Mielczanie wdzięczni są autorowi nie tylko za opracowanie i udostępnienie Albumu, ale przede wszystkim za działalność na rzecz sukcesów Stali Mielec, których Edward Kazimierski także jest autorem. Obecnie ten 87 letni człowiek uczestniczy kibicując aktywnie w sporcie. Udziela się w Stowarzyszeniu Kibiców FKS Stal Mielec, którego program przedstawiam poniżej.
Warto wspomnieć, że w dniu 6 lipca 2017 roku odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Kibiców FKS Stal Mielec „Chłopcy ze Stali”. Na spotkanie przybyło blisko 40 kibiców, którzy podjęli m.in. uchwałę o założeniu Stowarzyszenia, o przyjęciu Statutu Stowarzyszenia oraz o wyborze Zarządu Stowarzyszenia.

Kibice dumni są z legendarnego prezesa umieszczając go na szaliku

Celem stowarzyszenia jest m.in.: – Rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających wcielaniu w życie idei czynnego kibicowania i wspierania FKS Stal Mielec, promocja Klubu FKS Stal Mielec, wytwarzanie atmosfery szacunku i zaufania do kibiców i Klubu FKS Stal Mielec oraz ich upowszechnianie. Podnoszenie poziomu kultury życia kibicowskiego na Stadionie piłkarskim, na którym rozgrywane są mecze FKS Stal Mielec, z pomocą społeczną i charytatywną. Obecnie Stowarzyszenie jest na etapie przygotowań do otwarcia pierwszego na Podkarpaciu ośrodka Kibice Razem. Będzie to miejsce spotkań kibiców gdzie realizowane będą pomysły i inicjatywy wychodzące ze środowiska samych kibiców, korzystając przy tym z jego kreatywności i zasobów. Ośrodek urządzany i prowadzony przy współudziale kibiców, służyć będzie przeprowadzaniu dyskusji, projektowaniu gadżetów, organizowaniu spotkań z piłkarzami oraz działaczami i innym integrującym środowisko działaniom.

 

Edward Kazimierski – długoletni prezes FKS Stal Mielec i autor Albumu Pamiątkowego FKS

 

Edward Kazimierski

 

Od lewej: vice-prezes stowarzyszenia Robert Serafin wraz z synem Wiktorem, Michał Wiącek – członek zarządu, prezes – legenda Edward Kazimierski oraz prezes stowarzyszenia Arkadiusz Michoń

 

Prawda wykazana na koszulce kibiców

Edward Kazimierski – wspaniała legenda mieleckiego sportu głosi w Albumie historię dla której spełniło się jego życie. Miałem okazję znać tego wspaniałego człowieka, a otrzymanie od niego Albumu z dedykacją jest moją gigantyczną satysfakcją.

Teofil Lenartowicz

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa