W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Kadeci z Elektryka w Jednostce Wojskowej Komandosów

Na zaproszenie Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów, ppłk Michała Strzeleckiego, w dniu 20 marca 2017 roku w JWK Lubliniec ,,Cisi i skuteczni” przebywali uczniowie-kadeci klasy 4A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z mieleckiego Elektryka.

Wizyta w Elitarnej Jednostce Komandosów rozpoczęła się zwiedzaniem miejsca szczególnego dla żołnierzy – Izby Tradycji, gdzie klasa dostąpiła zaszczytu wpisania się do Pamiątkowej Księgi Gości. Kadeci zapoznali się z historią jednostki, udziałem komandosów w misjach na całym świecie i ich bohaterskich dokonaniach (nie są nigdzie ogłaszane – ,,Cisi i skuteczni” to zero propagandy, sto procent skuteczności).

Kolejnym punktem planu pobytu w JWK było zwiedzanie, zapoznanie się z zasobami trwałymi tj. budynkami i bazą szkoleniową, która wywarła na uczniach duże wrażenie (JWK to największa jednostka specjalna w siłach zbrojnych RP). Kadeci przeszli szkolenie pod okiem komandosów operatorów – snajperów z zakresu umiejętności kamuflażu i posługiwania się bronią strzelecką. Dużym przeżyciem była możliwość jazdy na nowoczesnych, pancernych wozach bojowych i zapoznania się z ich doskonałymi walorami. Szkolenie praktyczne zakończył pobyt w najnowocześniejszej w Europie strzelnicy szkoleniowej dla komandosów. Kadeci przeszli szkolenie strzeleckie na symulatorach do nauki podstaw strzeleckich. Na zakończenie doskonalili swoje umiejętności w sali z wirtualnymi, często zmieniającymi się celami strzeleckimi.

 

 

 Pobyt klasy 4A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z Elektryka w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu – jak wspomniał na pożegnanie oficer prowadzący szkolenie – był dla uczniów-kadetów tej klasy nagrodą od Jednostki (uznanie klasy za jedną z najlepszych w Polsce) za aktywność na poziomie lokalnym i krajowym (wychowawca klasy od dwóch lat współpracuje z JWK). Pobyt w Jednostce był marzeniem uczniów przez cały 4 – letni okres edukacji w technikum elektronicznym o profilu wojskowym, które spełniło się tuż przed maturą. Uczniowie wraz z wychowawcą klasy Romanem Gruszeckim i księdzem Stanisławem Olszakiem zaprosili komandosów do swojej szkoły – Zespołu Szkół im. Janusza Groszkowskiego w Mielcu, popularnego Elektryka. Zaproszenie zostało przyjęte!

Zdjęcia: Jednostka Wojskowa Komandosów. Tekst: Roman Gruszecki 

 

Jednostka Wojskowa Komandosów (JWK) – to największa i najstarsza jednostka specjalna w siłach zbrojnych RP. Od 2001 r. żołnierze JWK biorą udział w misjach bojowych od Macedonii po Afganistan, od Demokratycznej Republiki Kongo po Irak, zdobywając bezcenne doświadczenie bojowe i wnosząc bezprecedensowy wkład w walkę o pokój i bezpieczeństwo. Wielu komandosów dowiodło swojej odwagi, płacąc za swoją służbę zdrowiem i życiem, bardzo wielu zostało wyróżnionych najwyższymi polskimi orderami i krzyżami.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa