W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Kościoły i kapliczki Gminy Radomyśl Wielki wydane w albumie

Radomyski samorząd wydał album i folder przedstawiający obiekty sakralne zlokalizowane na terenie gminy.

Treść albumu dotyczy obiektów sakralnych zlokalizowanych we wszystkich miejscowościach gminy Radomyśl Wielki wchodzącej w skład Lokalnej Grupy Działania PROWENT. Opisane zostały te, które ze względu na swój wiek, historię, ciekawą formę architektoniczną czy artystyczną przedstawiają znaczną wartość i zachowują lokalne dziedzictwo. Opisy dotyczą kościołów, kaplic mszalnych, kapliczek, krzyży i figur przydrożnych. Są więc kościoły spośród których szczególną uwagę wzbudzają te najstarsze, urastające do rangi lokalnych sanktuariów i wpisujące się w kategorię zabytków. Niniejsza publikacja nie jest natomiast inwentaryzacją wszystkich krzyży i kapliczek. Nie ma w niej kapliczek przydomowych wybudowanych w ostatnich dziesięcioleciach, które stanowią współczesny przejaw religijności mieszkańców. Głównym celem publikacji jest bowiem promocja wiekowego dziedzictwa lokalnego Gminy Radomyśl Wielki. Album liczy 128 stron na papierze kredowym w pełnym kolorze. Oprócz opisu tekstowego autorstwa dr Marii Przybyszewskiej, znalazły się w nim oczywiście zdjęcia, których autorami są: Krzysztof Babiarz, Piotr Cichoń, Janusz Grzyb, Katarzyna Przybyszewska, Łukasz Przybyszewski i Ireneusz Weryński. Ponadto w publikacji znalazły się fotografie z Archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie i Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

Z kolei folder dotyczy najważniejszych obiektów sakralnych zlokalizowanych na terenie radomyskiej gminy. Jest on swoistym resume albumu. Odbiorcami obu publikacji są mieszkańcy gminy Radomyśl Wielki, mieszkańcy pozostałych gmin terenu LGD PROWENT, a także potencjalni turyści z różnych stron kraju. Album i folder rozdysponowane zostaną także pomiędzy osoby z grup defaworyzowanych: a więc niepełnosprawnych, młodzież i osoby po 50. roku życia.

Powstanie albumu było możliwe dzięki złożeniu przez Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim wniosku grantowego do Lokalnej Grupy Działania PROWENT w Mielcu. Gmina otrzymała na to zadanie 17 750 złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Stal Mielec czy Stal Rzochów [FELIETON]

Wiadomości Mielec

26-latka straciła prawo jazdy za nadmierną prędkość

Wiadomości Mielec

Komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa