W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Kwietniowy Kulturalny Rozkład Jazdy SCK

Koncert „Misterium Męki Pańskiej” w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord”, Podkarpackiego Chóru Męskiego oraz Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Grzegorza Oliwy – 2 kwietnia, godz. 19, kościół pw. MBNP.

Organizator: Dom Kultury SCK. 

Wstęp wolny.

* * *

Koncert  „Misterium Męki Pańskiej” to biblijna droga krzyżowa oparta na tekstach czterech ewangelii oraz pieśni pasyjne. Ta forma nabożeństwa została zainicjowana przez naszego papieża Jana Pawła II w Wielki Piątek 1991 roku.

W koncercie wystąpią: Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord”, Podkarpacki Chór Męski oraz Strzyżowski Chór Kameralny pod dyrekcją Grzegorza Oliwy.

Każdą stację krzyżową kończy pieśń pasyjna w wykonaniu jednego z chórów, a w finale chóry śpiewają wspólnie pieśni pasyjne.

4 kwietnia

Eliminacje Powiatowe XXII Wojewódzkiego Konkursu „Sacrum w literaturze i sztuce” – 4 kwietnia, godz. 10, sala nr 1 Domu Kultury SCK. 

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Konkurs adresowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych. Tematem konkursu są utwory literackie o tematyce religijnej, nawiązujące do Eucharystii. Kategorie konkursowe to: prace plastyczne, recytacja oraz poezja śpiewana.  

Więcej informacji w Dziale Organizacji Imprez i Wystaw Artystycznych Domu Kultury SCK w Mielcu (tel. (17) 787 50 13, pokój nr 12, Al. Niepodległości 7, 39-300 Mielec.

9 kwietnia

Rodzinne Warsztaty Twórcze „Zdobimy jaja wielkanocne – 9 kwietnia, godz. 10, sala nr 1 Domu Kultury SCK. 

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Jak zwykle przed Wielkanocą instruktorzy plastyki Domu Kultury SCK organizują warsztaty plastyczne adresowane do dzieci (wraz z rodzicami lub opiekunami). Tematem przewodnim są oczywiście pisanki, ale też różne inne ozdoby wielkanocnego stołu. Organizatorzy podpowiadają, żeby rodzice przygotowali dzieciom wydmuszki lub gotowane jajka, jeśli uczestnicy chcą zabrać do domu pisanki wykonane podczas warsztatów. 

10 kwietnia

Koncert Wielkanocny Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” oraz ZPiT „Mali Rzeszowiacy” – 10 kwietnia, godz. 16, sala widowiskowa DK SCK. 

Podczas koncertu odbędzie się uroczyste wręczenie Brązowego Medalu Gloria Artis  mieleckiemu rzeźbiarzowi, Stanisławowi Szęszołowi. 

Organizator: Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Tradycja budzenia wiosny podczas wielkanocnego koncertu ZPiT „Rzeszowiacy” ma się dobrze. W tym roku nasz flagowy zespół wystąpi niedługo przed Wielkanocą, a wtórować mu będą młodzi adepci tańca ludowego ZPiT „Mali Rzeszowiacy”. 

Podniosłym momentem koncertu będzie wręczenie Brązowego Medalu Gloria Artis  mieleckiemu rzeźbiarzowi, Stanisławowi Szęszołowi.

24 kwietnia 

Koncert Wiosenny Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej – 24 kwietnia, godz. 16.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Rozpoczynając V sezon artystyczny w aktywnej fazie pandemii muzycy Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej spodziewali się najgorszego, lecz rzeczywistość okazała się łaskawsza. Mimo permanentnie niesprzyjających okoliczności i ograniczeń, zdołali oni zrealizować plan minimum, goszcząc melomanów na komplecie sztandarowych występów. Ta świadomość  – wsparta wiosennym  optymizmem oraz faktem całkowitego poluzowania obostrzeń – znalazła odzwierciedlenie na niwie artystycznej w entuzjazmie towarzyszącym przygotowaniom finału sezonu, którego emanacją będzie prezentacja ambitnego i atrakcyjnego w odbiorze repertuaru autorstwa wybitnych kompozytorów: J. Haydna, W. A. Mozarta i G. Bizeta. Mielecką Orkiestrą Symfoniczną dyrygował będzie Franciszek Wyzga, a koncert poprowadzi Tomasz Łępa.

29 kwietnia

Wernisaż wystawy plakatów Ryszarda Kai – 29 kwietnia, godz. 18,  Galeria ESCEK DK.

Organizator: Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Wystawa plakatu Ryszarda Kai potrwa od 29 kwietnia do 26 czerwca. Artysta jest uznanym malarzem, grafikiem, scenografem, plakacistą. Urodził się 60 lat temu w Poznaniu, studiował w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem profesora Norberta Skupniewicza. Talent plastyczny otrzymał w genach. Jego mama była pejzażystką i zajmowała się ceramiką, ojciec był drzeworytnikiem, grafikiem, plakacistą i scenografem. 

Ryszard Kaja przez większą część artystycznej kariery zajmował się scenografią. Zaraz po studiach zlecono mu zrekonstruowanie malarskiej dekoracji Baksta do baletów Diagilewa. To przypadkowe zlecenie zaowocowało kolejną pracą scenograficzną, tym razem dla Polskiego Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej. Po wykonaniu nagrodzonej scenografii do „Ernaniego” w Teatrze Wielkim w Łodzi, podjął tam pracę etatową, a wkrótce został głównym scenografem. Później pracował jeszcze w operach we Wrocławiu i w Warszawie, w Operze na zamku w Szczecinie, a później był scenografem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Zrealizował około 200 scenografii, głównie operowych, baletowych, dramatycznych oraz – sporadycznie-  filmowych. W 2000 roku odszedł z teatru i poświęcił się plakatowi. Większość jego prac dotyczyła wydarzeń kulturalnych, festiwali, spektakli, wystaw. Był też twórcą ogromnej serii  ponad stu dwudziestu plakatów turystycznych „Polska”. 

Jego scenografie były zawsze bardzo malarskie, plakaty oparte na rysunku, a grafiki i obrazy – teatralne. Pod koniec życia artysta coraz więcej czasu poświęcał monotypii i rysunkowi.

Artysta zmarł w 2019 roku.

****************************

Wystawy w Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” oraz Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”

„Bicykl. Tricykl. Tandem. Historia roweru” wystawa pokazująca historię roweru potrwa do 14 maja.

* * *

Ekspozycja dotyczy początków tego rodzaju transportu, etapy przejściowe w rozwoju rowerów, aż do obecnych konstrukcji oraz wynalazców. Najbardziej interesujące przedmioty prezentowane na wystawie to: kopia bicykla w jego naturalnych wymiarach wzorowana na oryginale jeszcze z końca XIX w., pochodzący z Francji tandem, rowery transportowe w tym tricykl czy model firmy Brenabor. Na wehikule tej firmy podróżnik Kazimierz Nowak przejechał w dwudziestoleciu międzywojennym pół Afryki. Prócz nich na ekspozycji znajduje się kilkadziesiąt rowerów zróżnicowanych w formie, kształcie czy kolorystyce.

Wystawa podchodzi również do tematyki w sposób zagadnieniowy, tworząc niezwykle interesujące kąciki tematyczne. Widzowie mogą przenieść się między innymi do warsztatu rowerowego z początku XX w., poczuć się jak uczestnicy rajdu, odkryć najbardziej luksusowy sklep delikatesowy dawnego Mielca czy wręcz wybrać się wraz z oddziałami rowerowymi Wojska Polskiego na wojnę. Na wystawie nie zabrakło też rekonstrukcji strojów z dwudziestolecia międzywojennego, barwnego kącika cyrkowego oraz licznych multimediów wzbogacających ekspozycję. Dla najmłodszych widzów przygotowano specjalne zakątki.

Wystawa czasowa: „Ignacy Pinkas (1888-1935). Nie(znany) malarz, portrecista. Można ją będzie oglądać do lutego 2023 r.

* * *

Od lutego 2020 roku przez najbliższe dwa lata w murach Pałacyku Oborskich prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów uznanego, pochodzącego z Jasła malarza, Ignacego Pinkasa, wypożyczonych z Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Artysta studiował na ASP w Krakowie w pracowniach Jacka Malczewskiego i Stanisława Dębickiego. Z Dębickim Pinkasa połączyła prawdziwa, długoletnia przyjaźń, trwająca aż do śmierci profesora. Natomiast w malarstwie artysty widać duży wpływ twórczości Malczewskiego.

Wystawa pokazuje całościowo twórczość Pinkasa. Na ekspozycji znajdują się zróżnicowane tematycznie oraz wielkościowo prace z różnych etapów jego twórczości, od obszernych portretów, głównie kobiet, oraz wedut, do nastrojowych marin czy pejzaży w charakterystycznym dla niego rozmiarze kasetkowym.

Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

Kwiecień

Wystawy „Wiktor Jaderny. Portrety” i „Wiktor Jaderny. Animalia” – Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”. 

* * *

W „Jadernówce” trwa Rok Wiktora Jadernego.  Okazją jest 120 rocznica urodzin fotografa. Wszystkie tegoroczne imprezy w muzeum będą związane z Wiktorem Jadernym i jego rodziną. Do końca kwietnia prezentowane będą dwie nowe autorskie wystawy Wiktora Jadernego: „Wiktor Jaderny. Portrety” oraz „Wiktor Jaderny. Animalia”. 

30 kwietnia

Dzień Wolnej Sztuki i finisaż wystaw „Portrety” i „Animalia” Wiktora Jadernego – 30 kwietnia, godz. 12, „Jadernówka”. 

* * *

Dzień Wolnej Sztuki to impreza cykliczna, organizowana pod koniec kwietnia. W Muzeum Historii Fotografii będzie ona ściśle powiązana z obchodami Roku Wiktora Jadernego, a tematem będzie sprzęt fotograficzny firmy Voigtlander. Tytuł spotkania „Voigtlander – ulubione aparaty Jadernych”. W tym dniu odbędzie się także finisaż wystaw „Portrety” i „Animalia”.

POWIĄZANE POSTY

Kampania prezydencka rozpoczęta w Mielcu [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

 SP nr 13 im. Jana „Bytnara” Rudego – szkołą bez dzwonka

Wiadomości Mielec

Mielecki Budżet Obywatelski 2024

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa