Slider
Image default
Galerie Historia

Obchody Dnia Sybiraka [FOTO]

Jak co roku w Powiecie Mieleckim odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka. Święto datowane jest na 17 września – dzień agresji sowieckiej na Polskę.

Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się o godzinie 15.30 mszą świętą w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym. Nabożeństwu, podczas którego modlono się w intencji ofiar Golgoty Wschodu, przewodniczyli ks. Stanisław Składzień – proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu oraz ks. Janusz Miłkowski z Parafii pw. św. Mateusza w Mielcu.

Następnie uczestników uroczystości powitała Alicja Łabęcka, pełnomocnik Związku Sybiraków w Mielcu, organizator obchodów w naszym mieście.

Część artystyczna rozpoczęła się piosenką i wierszem w wykonaniu uczniów mieleckich szkół: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny przygotowała młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego. Piękny i wzruszający program artystyczny doskonale wpisał się w charakter obchodzonego święta – wzniosły, pełen zadumy nad losem ludzi skazanych na tułaczkę z dala od ojczyzny.

Uroczystość zakończyło złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków – w miejscu poświęconym Polakom wywiezionym na Sybir w latach 1900-1956.

W obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz lokalnych: wicestarosta Powiatu Mieleckiego Maria Napieracz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Marek Kamiński i Maria Orłowska, wiceprezydent miasta Mielca Jan Myśliwiec, a także młodzież szkolna z nauczycielami oraz najważniejsi tego dnia, nieliczni już żyjący bohaterowie tamtych czasów – Sybiracy. W ich imieniu wszystkim przybyłym na spotkanie podziękowała Teresa Kamińska.

Obecność Sybiraków była dla młodego pokolenia kolejną szansą obcowania z żywą historią, o której nikt nigdy nie powinien zapomnieć.

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja