W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia

Obchody Dnia Sybiraka [FOTO]

Jak co roku w Powiecie Mieleckim odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka. Święto datowane jest na 17 września – dzień agresji sowieckiej na Polskę.

Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się o godzinie 15.30 mszą świętą w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym. Nabożeństwu, podczas którego modlono się w intencji ofiar Golgoty Wschodu, przewodniczyli ks. Stanisław Składzień – proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu oraz ks. Janusz Miłkowski z Parafii pw. św. Mateusza w Mielcu.

Następnie uczestników uroczystości powitała Alicja Łabęcka, pełnomocnik Związku Sybiraków w Mielcu, organizator obchodów w naszym mieście.

Część artystyczna rozpoczęła się piosenką i wierszem w wykonaniu uczniów mieleckich szkół: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny przygotowała młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego. Piękny i wzruszający program artystyczny doskonale wpisał się w charakter obchodzonego święta – wzniosły, pełen zadumy nad losem ludzi skazanych na tułaczkę z dala od ojczyzny.

Uroczystość zakończyło złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków – w miejscu poświęconym Polakom wywiezionym na Sybir w latach 1900-1956.

W obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz lokalnych: wicestarosta Powiatu Mieleckiego Maria Napieracz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Marek Kamiński i Maria Orłowska, wiceprezydent miasta Mielca Jan Myśliwiec, a także młodzież szkolna z nauczycielami oraz najważniejsi tego dnia, nieliczni już żyjący bohaterowie tamtych czasów – Sybiracy. W ich imieniu wszystkim przybyłym na spotkanie podziękowała Teresa Kamińska.

Obecność Sybiraków była dla młodego pokolenia kolejną szansą obcowania z żywą historią, o której nikt nigdy nie powinien zapomnieć.

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

W szpitalu fotele do kangurowania i karmienia noworodków od WOŚP [FOTO]

Wiadomości Mielec

Warsztaty bębniarskie na Rynku i w SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa