W dniu 19.12.2018 odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Gospodarki i Finansów Rady Miejskiej w Mielcu.
W pierwszej części posiedzenia radny Grzegorz Ziomek złożył wniosek o rozszerzenie obrad o punkt dotyczący „Oszczędności w budżecie miasta Mielec na lata 2019-23”.
Przewodniczący Komisji Zdzisław Nowakowski poddał ten wniosek pod głosowanie, który został przyjęty większością jednak nie obyło się bez niespodzianek. Na siedmiu radnych pracujących w komisji pięciu było za przyjęciem punktu dotyczącego oszczędności natomiast radny Fryderyk Kapinos wstrzymał się od głosu, a v-ce przewodniczący komisji radny Józef Stala podczas głosowania wyraził sprzeciw dla takiej inicjatywy.
W dalszej części posiedzenia głosowanie nad regulaminowymi punktami przebiegało sprawnie i wszyscy radni zgodnie przegłosowali przygotowane projekty. Interesująca była też ostatnia część posiedzenia, kiedy to radny Grzegorz Ziomek poruszył kwestie oszczędności w budżecie miasta. Radny sprostował wcześniejsze pomówienia jakoby miał się domagać zaniechania realizacji inwestycji, jak twierdzi „inwestycje znajdujące się w planie budżetu znalazły się w nim ponieważ są potrzebne i należy je zrealizować, natomiast radni jak i pracownicy Urzędu Miasta z uwagi na prognozowane zadłużenie miasta, które w 2021 roku ma wynieść 170 mln zł (dług ma być spłacany przez ćwierć wieku) oraz podniesienie podatków od nieruchomości do poziomu średniej podkarpacia (które w głównej mierze uderzą w lokalny biznes) powinni skupić się na:
– poszukiwaniu oszczędności w ramach wydatków bieżących,
– optymalizacji kosztów związanych z realizacją inwestycji,
– poszukiwaniu dodatkowych dochodów.”
Po wprowadzeniu, Ziomek przedstawił dwie propozycje, które w jego ocenie mogą wygenerować dodatkowe oszczędności/dochody:
– ograniczenie kosztów organizacji imprez plenerowych dzięki zaangażowaniu Klubu Młodych Liderów oraz innych stowarzyszeń do obsługi/poprowadzenia wybranych punktów z programu imprez,
– wdrożenie programu zakładającego wykup mieszkań/działek dotychczas objętych wieczystym użytkowaniem na zasadach jednorazowej płatności uwzględniającej bonifikatę od Urzędu Miasta (propozycja takiego programu ma być przedstawiona przez pracowników urzędu na kolejnym posiedzeniu Komisji).
W dalszej części radny zapytał naczelników, urzędników oraz pozostałych radnych o ewentualne dodatkowe inicjatywy i tu pojawiły się dwie propozycje:
– pani Barbara Wójcik (Skarbnik Miasta) nadmieniła o pewnych możliwościach w ramach budżetu miasta o czym będzie na bieżąco informować,
– radny Zdzisław Nowakowski (przewodniczący Komisji) poinformował o uzgodnieniach jakie zostały poczynione w ramach wszystkich klubów w zakresie obniżenia diet radnych i poprosił panią Sekretarz o przygotowanie propozycji stosowanych zmian do regulaminu (szczegóły mamy poznać w najbliższym czasie).
Na kolejnym posiedzeniu poszczególni naczelnicy będą prezentować własne propozycje w zakresie oszczędności.
Czy w 2021 roku zadłużenie Mielca będzie faktycznie na poziomie 170 mln zł?
Czy radnym oraz urzędnikom uda się wygenerować oszczędności i poprawią kondycję finansową w budżecie miasta?
Odpowiedź na powyższe pytania oraz otrzymany wynik uzależnione są od współpracy między radnymi oraz urzędnikami jak i podejmowanych decyzji.
1 Komentarz
Nareszcie jakieś dzialania. Trzeba ciac wydatki bieżące. Straz miejska, becikowe, ktore przy programie 500+ jest bezpodstawne w takiej sytuacji finansowej miasta, może oszczędności w oswietleniu ulic? Po co o 2-3 w nocy cale miasto ma być oświetlone? Połączenie wydzialow? Nie przyjmowanie nowych urzednikow?