18 stycznia 2019 (piątek) - 15:41
Slider
Image default
Informacje

Odszedł Józef Grzych – Pedagog, społecznik, ulubieniec młodzieży…

Dziś, 6 lutego odszedł od nas Józef Grzych. W pamięci wielu absolwentów ZST (znajdującego się w owym czasie na terenie dawnego WSK) pozostanie niezapomniany incydent kiedy to po rozpoczęciu stanu wojennego w auli podczas apelu po raz pierwszy zabrakło głosu przedstawiciela solidarności (Józefa Grzycha), a przemawiającego w tym czasie reprezentanta Podstawowej Organizacji Partyjnej wyklaskała licznie zgromadzona na apelu młodzież. Przerażeni pedagodzy bezskutecznie próbowali przywołać wtedy poirytowaną protestującą młodzież do porządku.

Młodzież uwielbiała Józefa. Dziś miło wspomina go wielu mielczan. W związku z jego śmiercią publikujemy krótką informację, jaką w mieleckiej encyklopedii zredagował Józef Witek…

Józef Grzych Kasper urodził się 22 II 1947 r. w Padwi Narodowej. Ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Mielcu, maturę zdał w 1965 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie i w 1971 r. otrzymał tytuł magistra. W latach 1971-1986 pracował w Zespole Szkół Technicznych jako nauczyciel, a następnie wicedyrektor. W 1987 r. przeszedł do Kuratorium Oświaty i Wychowania w Tarnobrzegu na stanowisko wizytatora. W latach 1991-1995 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnobrzegu, w okresie 1996-2001 był wicedyrektorem Ośrodka Doskonalenia Pedagogicznego w Tarnobrzegu, a następnie przeszedł na emeryturę.

Wiele czasu poświęcał działalności społecznej, a zwłaszcza harcerstwu i turystyce. W latach 1973-1986 był szczepowym Szczepu „Komputery” przy ZST w Mielcu oraz członkiem Rady Hufca ZHP w Mielcu i Rady Chorągwi Rzeszowskiej. W latach 1995-2000 sprawował funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Tarnobrzegu. W latach 1994-1998 był radnym i wiceprzewodniczącym Rady Gminy Padew Narodowa oraz przewodniczącym jej Komisji Oświaty, a ponadto redagował gminne wydawnictwo samorządowe „Nowinki”.

W latach 1999-2002 pełnił funkcję radnego Rady Powiatu Mieleckiego. Wyróżniony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN i Krzyżem Zasługi dla ZHP oraz wieloma nagrodami, w tym trzykrotnie nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Po przejściu na emeryturę (2001) doskonalił się zawodowo, m.in. ukończył studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych na Uniwersytecie Łódzkim.

Był współzałożycielem Instytutu Wspierania Rozwoju Oświaty w Tarnobrzegu i Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Padew Narodowa, a także założycielem firmy szkoleniowej Akademia Rozwoju Zawodowego. Wykładał z zakresu zarządzania oświatą i metodyki kształcenia m.in. w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania w Mielcu oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu.

 

Źródło: Encyklopedia Miasta Mielca – autor Józef Witek

 

Slider

Zobacz też...

1 Komentarzy

Regina 7 lutego 2018 (środa) at 01:35

Wyrazy wspolczucia dla Rodziny zegnaj Jozku !! Zycie Jest takie nieprzewidywalne

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości

Zaloguj się

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja