W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Kultura i nauka Materiały video Wywiady

Otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej [FOTO, DRON, VIDEO]

Przebudowany i zmodernizowany budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kusocińskiego otworzył swoje podwoje dla czytelników, którzy licznie stawili się na uroczystym otwarciu tego tak bardzo oczekiwanego przez mielczan obiektu. 

Nowa Biblioteka praktycznie nie ma nic wspólnego ze starym budynkiem, który służył kilku pokoleniom mielczan. Po przebudowie obiekt zyskał nową, minimalistyczną i elegancką estetykę. Dzięki większej powierzchni udało się w nim zmieścić kilka pomieszczeń, które dadzą czytelnikom możliwość korzystania z nowych funkcji oferowanych przez  MBP. 

W nowym obiekcie wszystkie procesy biblioteczne będą w pełni skomputeryzowane. Oznacza to, że obsługa wypożyczalni odbywać się będzie przy pomocy karty bibliotecznej, a pożyczane książki rejestrowane będą na osobistym koncie bibliotecznym czytelnika. Katalogi dostępne będą on-line. Do dyspozycji przez 24 godziny na dobę czynna będzie tzw. wrzutnia na książki, dzięki której posiadacze kart bibliotecznych będą mogli zwrócić książki o każdej porze, także poza godzinami pracy biblioteki. 

W odnowionej siedzibie na parterze pojawi się przestrzeń wystawiennicza. Obok wystaw bibliotecznych będą  tam mogli prezentować swoje prace mieleccy twórcy. Galeria posłuży też do prezentacji prac dzieci i młodzieży. Na parterze zlokalizowano także wypożyczalnię literatury pięknej, która połączona jest z działem wydawnictw popularno-naukowych. Część księgozbioru dla dorosłych znajduje się na I piętrze. 

Na parterze obok Galerii otworzył swoje podwoje nowy dział: Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, gdzie dostępne będą materiały związane z historią i współczesnością naszego regionu.

Na pierwszym piętrze znalazła swoje miejsce sala audiowizualna, której do tej pory nie było w przestrzeni mieleckiej Biblioteki. Sala mieszcząca 50 osób w pełni wyposażona została w sprzęt audio i daje możliwości organizowania kameralnych spotkań autorskich, konkursów recytatorskich i innych akcji charakterystycznych dla działalności Biblioteki. 

Na poziomie I ulokowano także księgozbiór dla najmłodszych czytelników. Oczekiwaną zmianą jest rozdzielenie działów dziecięcego i młodzieżowego. Dział literatury dla młodzieży, czyli strefa nastolatka, znajduje się na II piętrze. 

Na tym samym piętrze znajdziemy także wypożyczalnię multimedialną. Na razie w zbiorach znajdują się jedynie audiobooki, lecz w planach jest poszerzenie oferty o kolejne propozycje. 

Czytelnia umiejscowiona na II piętrze połączona jest z tarasem, na którym w letnie dni czytelnicy będą mogli robić przegląd prasy i czytać książki na świeżym powietrzu. Wszystkie pomieszczenia biblioteki będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są dwie windy.

Autor projektu przebudowy i modernizacji obiektu podkreśla, że w budynku sporo miejsca zajmują hole, które mają pełnić funkcję przestrzeni na nieformalne, towarzyskie spotkania. 

Biblioteka będzie dłużej dostępna dla użytkowników, gdyż można będzie z niej korzystać od 8 do 20 od wtorku do soboty. W niedzielne popołudnia (od godz. 14 do 20) będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wystawach na terenie obiektu.

Przypomnijmy, że dokumentację projektową inwestycji pn. Poszerzenie i wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez rozbudowę i modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej, wykonała Autorska Pracownia Architektury Konrad Loesch z Nowego Sącza, która wygrała konkurs ogłoszony w roku 2015. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma BAUDZIEDZIC Sp. z o.o. z Rudnej Małej koło Rzeszowa. Łączny koszt wyniósł 22 mln 762 tys. zł. Roboty budowlane kosztowały 21 104 058,58 zł., a wyposażenie – 1 658 353,34.

Zadanie zostało wykonane przy udziale środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przyznanych Gminie Miejskiej Mielec w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. 

Wkład funduszy europejskich to kwota 5 880 767,36 zł.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z otwarcia nowej biblioteki a także wywiadu, który udzieliła nam Jolanta Strycharz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Adrianna Miłoś Wiceprezydent Miasta Mielca.


Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa