W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Informacje Materiały video

Podpisanie umowy o powołaniu na terenie Powiatu Mieleckiego transportu zbiorowego [FOTO, VIDEO]

Dzięki współpracy lokalnych samorządów od 1 lutego na terenie powiatu mieleckiego zacznie funkcjonować powiatowy transport zbiorowy. Umowę na dofinansowanie jego organizacji podpisano dziś w starostwie powiatowym.

Wraz z członkiem zarządu Zbigniewem Działowskim orasz skarbnikiem Ireną Turek, gospodarz powiatu podpisał umowę na dofinansowanie organizacji transportu autobusowego z rządowego „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”. Podniosłej chwili asystowali wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu mieleckiego: Stanisław Mieszkowski, Sławomir Sidur, Jan Nowak, Robert Pluta, Józef Rybiński, Andrzej Głaz i Michał Deptuła.

Samorząd otrzyma łącznie 2 047 426,80 zł dofinansowania z przeznaczeniem na utworzenie lub przywrócenie linii komunikacyjnych, na których wykonywane będą przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej. Dofinansowanie będzie przekazywane jako dopłata w kwocie nie wyższej niż 3 zł do jednego wozokilometra.

Zaangażowane środki wystarczą, by powiatowy transport zbiorowy zorganizować w okresie od 1 lutego do 30 czerwca br. Istnieje szansa, by kolejną transzę cennego wsparcia pozyskać także na drugie półroczne 2021 roku. Byłoby to wsparcie rzędu ponad 2,8 mln złotych, do wykorzystania w trzecim i czwartym kwartale roku.

Inicjatywę utworzenia powiatowego transportu zbiorowego władze samorządowe powiatu podjęły wspólnie z poszczególnymi gminami. Od września ubiegłego roku temat transportu zbiorowego dominował na każdym z Konwentów Samorządów Powiatu Mieleckiego. Ostatecznie do realizacji projektu przystąpiło osiem samorządów: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy i Wadowice Górne. Samorządy zadeklarowały udział we współfinansowaniu obowiązkowej dopłaty min. 10% kwoty deficytu – jeżeli taki powstanie na tworzonych od 1 lutego br. liniach.

Łącznie na terenie powiatu powstaną 42 linie autobusowe. Ich obsługą zajmą się prywatni przewoźnicy, którzy – jak zapewniono podczas dzisiejszego spotkania – zostaną zobligowani do zapewnienia ujednoliconych standardów w zakresie jakości przewozów. Organizatorzy transportu zbiorowego kontrolować będą m.in. poziom techniczny oferowanego przez przewoźników taboru czy jego dostosowanie do obowiązujących norm sanitarnych. 

Szczegóły dotyczące uruchamianych od 1 lutego br. linii zostaną przedstawione lada dzień.

Docelowo, do administrowania transportem publicznym, powstać ma taki właśnie, dedykowany organ – związek powiatowo-gminny. Z racji tego, że samo jego utworzenie i ukonstytuowanie potrwać może nawet do sześciu miesięcy, w obecnym naborze pełnienia funkcji organizatora zbiorowego transportu publicznego podjął się Starosta Powiatu Mieleckiego i to on wnioskował o zakontraktowane dzisiaj środki.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa