W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Posłowie PiS o Planie Strategicznym dla WPR, rolnictwie ekologicznym i gospodarstwach rodzinnych

O efektach konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027, przyszłości rolnictwa ekologicznego oraz powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarstw Rodzinnych mówili posłowie Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji prasowej, która odbyła się w miejscowości Wilcza Wola w województwie podkarpackim.

Na konferencji, która odbyła się w poniedziałek 12 kwietnia br., poseł Fryderyk Kapinos poruszył temat rozwoju rolnictwa ekologicznego. Jak powiedział mielecki parlamentarzysta, w dniu 8 marca br. zostało podpisane Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  zmieniające Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne”  objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, które wprowadza m.in. zwiększenie stawek już w 2021 r.  średnio o 27%. Ponadto w ramach przyszłej perspektywy planuje się kolejne podwyżki stawek. 

W konsultowanym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej w obszarze wsparcia rolnictwa ekologicznego znajdują się również takie rozwiązania jak  m.in. dodatkowa premia zwierzęca za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą, czy też płatność dla małych gospodarstw ekologicznych. 

–   Celem działań w tym zakresie jest osiągnięcie, jako cała Unia Europejska, do 2030 roku, aby areał ekologicznych gospodarstw rolnych wynosił 25 %  wszystkich użytków rolnych na terenie Unii. Na dzień dzisiejszy gospodarstwa ekologiczne  zajmują łącznie 8 %, a w Polsce 3,5 – 4 %, więc jest tej pracy bardzo dużo – powiedział poseł Fryderyk Kapinos.

W ramach wspomnianych konsultacji Planu Strategicznego dla WPR uwzględniony został postulat zgłoszony przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z województwa podkarpackiego dotyczący objęcia wsparciem finansowym gospodarzy utrzymujących stada młodego bydła  i krów już od pierwszej sztuki w stadzie.

Podczas konferencji prasowej poseł Fryderyk Kapinos poinformował również, że w najbliższym czasie powstanie Parlamentarny Zespół ds. Gospodarstw Rodzinnych, który zajmował się będzie  identyfikowaniem i rozwiązywaniem problemów gospodarstw rodzinnych i ich roli w zapewnieniu jakościowego i ilościowego bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz rozwojem lokalnego przetwórstwa i rynku żywności.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa