W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Historia Informacje Materiały video

Premiera filmu dokumentalnego pt. „Za Michniów” [VIDEO]

8 lipca 2023 roku o godz. 15:00 w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu odbędzie się uroczysty pokaz premierowy filmu dokumentalnego pt. „Za Michniów” w reżyserii Dawida Szpary.

Film przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w Michniowie 12 i 13 lipca 1943 roku. Żołnierze niemieccy spacyfikowali wioskę, paląc żywcem 204 mieszkańców w kilku stodołach, od kilkudniowych dzieci po kobiety na starość. Ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 29 września 2017 roku ustanowiono nowe Święto Państwowe Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

W ubiegłym roku Prezydent otworzył Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Dwa lata wcześniej producent Adam Gryczman, mieszkający w Mielcu, zapoczątkował inicjatywę zrealizowania filmu o tamtych wydarzeniach, a reżyser Dawid Szpara nakręcił go przy współudziale Grupy Rekonstrukcji Historycznej, młodzieży i pasjonatów historii z Mielca. W produkcję zaangażowano również studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Zdjęcia do projektu odbyły się w Mauzoleum w Michniowie, w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowiu oraz w Mielcu.

W Przyłęku koło Mielca realizowano sceny rekonstrukcyjne Pacyfikacji z udziałem kilkudziesięciu statystów i
pojazdów militarnych. W filmie zostaną zaprezentowane niepublikowane dotąd materiały archiwalne, takie jak fotografie czy rozmowy dokumentalne ze świadkami i rodzinami ofiar Pacyfikacji.

Film powstał dzięki prywatnym środkom producenta oraz wsparciu kilku firm z Mielca oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie i Grupy Enea Elektrownia Połaniec. Produkcję również wspomogło Starostwo Powiatowe w Mielcu.

Sponsorami pokazu premierowego są m.in. Fundacja Prometeo z Mielca. Podczas pokazu premierowego
zaprezentowana zostanie Diorama Militarna dla gości. W rozmowach dokumentalnych wzięli udział m.in. Ewa Kołomańska – Kustosz Mauzoleum, dr Dorota Koczowańska-Kalita – Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach oraz Prof. dr hab. Adam Massalski – były Rektor Akademii Świętokrzyskiej i historyk. Na pokaz premierowy zostali zaproszeni wszyscy twórcy, realizatorzy oraz sponsorzy.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej

Wiadomości Mielec

Twierdza przy Solskiego zdobyta. FKS Stal Mielec – Korona Kielce. 2 : 3 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa