W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Prestiżowe wyróżnienie dla miasta Mielca

Miasto Mielec znalazło się w gronie dziesięciu laureatów Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego w kategorii „Gminy Miejskie”.

Wyniki rankingu organizowanego przez Sejmową Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” zaprezentowano podczas konferencji zorganizowanej w Sejmie RP w Warszawie.

Ranking, uwzględniający wszystkie miasta i gminy w Polsce, jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Mielec wraz z Rzeszowem sklasyfikowanym w pierwszej dziesiątce kategorii „Miast na prawach powiatu” są jedynymi przedstawicielami Podkarpacia w Rankingu za rok 2017.

Najdynamiczniej rozwijającą się gminą miejską został Karpacz (woj. dolnośląskie). W kategorii gmin wiejskich laureatem został Kleszczów (woj. łódzkie), wśród gmin wiejsko-miejskich – Polkowice (woj. dolnośląskie), a wśród miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajęła Warszawa.

Jak podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzej Maciejewski, ranking opiera się na rzetelnej, naukowej analizie. -Jego wyniki pokazują, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych. Każdy, kto się rozwija, kto zmienia swoją małą ojczyznę, ma szansę się tutaj pojawić. Cieszy mnie, iż wielu samorządowców dostrzega, że perspektywa lat, zmian i rozwoju przynosi efekty” – zaznaczył.

Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Edward Tabor

Więcej na:

Ranking Politechniki Warszawskiej JST Zrównoważonego Rozwoju obejmujący 2478 samorządów. Gmina Mielec zajęła 10 miejsce.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa