W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Recykling kulturowy w galerii [FOTO]

Piękna ekspozycja czeka na mielczan w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK. Jej autor, Krzysztof Brzuzan, o wystawie „Recykling kulturowy” opowiedział publiczności podczas wernisażu, który miał miejsce 7 października. 

Krzysztof Brzuzan urodził się i wychował na ziemiach odzyskanych, które wcześniej od wieków były częścią terytorium Niemiec. Artysta od dzieciństwa widział proces degradacji obiektów kultury poniemieckiej, o które – w związku ze skomplikowaną historią polsko-niemiecką – nikt nie dbał. Na szczęście, mówił podczas wernisażu Brzuzan, te obiekty najczęściej były z kamienia, więc proces degradacji nie był aż tak groźny i większość tych zabytków przetrwała.

Po studiach artysta przeniósł się na Podkarpacie i tu znów zobaczył, jak niszczeją zabytki kultury, tym razem tej wywodzącej się z Biznacjum. Niestety, tym razem proces degradacji dotknął obiekty drewniane, takie jak stare kościoły, czy cerkwie i skutecznie odcisnął swoje piętno na wielu zabytkach kultury pogranicza. Artysta swoją najnowszą wystawę nazwał „Recykling kulturowy”, ponieważ do stworzenia swoich rzeźb używa fragmentów starych materiałów, np. drewna z dna beczki, blachy ze starej cerkwi, kawałków ogrodzenia. 

Prawie wszystkie rzeźby Krzysztofa Brzuzana na wystawie „Recykling kulturowy” mają charakter sakralny. Do ich powstania użyto przede wszystkim materiałów pozyskanych z niszczejących obiektów sakralnej kultury bizantyjskiej, co zdeterminowało charakter rzeźb – tłumaczył podczas wernisażu Brzuzan,. 

Wernisaż prowadziła Anna Cyran. Wystawa potrwa do 30 października. 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej

Wiadomości Mielec

Twierdza przy Solskiego zdobyta. FKS Stal Mielec – Korona Kielce. 2 : 3 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa