W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Informacje Kultura i nauka

Rekrutacja do Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu w semestrze zimowym 2023/24.

Rekrutacja rozpocznie się 18 września o godz. 10:00 i potrwa do 25 września (włącznie).  Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty, są w pełni bezpłatne i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat, zamieszkałych na terenie powiatu mieleckiego. 

To już wrześniowa tradycja, kiedy to Dziecięcy Uniwersytet Techniczny otwiera kolejną rekrutację na semestr zimowy. To także znak, że już niedługo – nie szkolny dzwonek będzie przywoływał na zajęcia tylko stempel pieczątki w indeksie oraz odgłos wybuchowych eksperymentów. Nikogo nie zadziwia zatem fakt, że co semestr wzrasta liczba osób zainteresowanych projektem DUT. Zyskał on uznanie zarówno dzieci jak i rodziców a tym samym widać potrzebę jego kontynuacji  głównie z uwagi na atrakcyjność oraz wysoką jakość zajęć i zarazem całkowicie bezpłatny w nich udział.  

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. 

Harmonogram semestru zimowego DUT w Mielcu dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce.  Podczas wykładów dzieci odbędą kosmiczną podróż w nieznane dowiadując się kiedy i jak rozpoczęła się misja podboju kosmosu, co do tej pory zostało w kosmos wysłane i jak w ogóle zostać członkiem takiej misji. Dzieci przeniosą się również do świata robotów, zastanawiając się nad tym jak robotyka zmienia otaczający nas świat dyskutując – w oparciu o konkretne przykłady – o wadach, zaletach i zagrożeniach płynących ze świata pełnego robotów. Ponadto podczas wykładów dzieci będą miały szanse zajrzeć w głąb siebie przyglądając się ciału człowieka od środka, pokonując przy tym ścieżki, którymi na co dzień przemieszczają się spożywane pokarmy, wdychane przez nas powietrze czy nawet generowany przez nasze neurony prąd. Dowiedzą się również tego jak groźny może być tlen oraz jaki ma on wpływ na żywność czy produkty kosmetyczne.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Mali studenci na jednym z warsztatów przy pomocy różnego rodzaju świecących eksperymentów poznają zjawisko fluorescencji, odkrywając gdzie w życiu codziennym możemy się z nim spotkać. Natomiast drugim tematem będzie „Programowanie z Minecraft” czyli nauka algorytmów i ich wykorzystanie podczas planowania i realizacji poszczególnych zadań przy pomocy znanej i lubianej gry „Minecraft”. 

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu. 

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). 

Rejestracja będzie aktywna od 18 września od godz. 10.00 do 25 września 2023 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykład) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 27 września 2023 r. 

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. W każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego rekrutacja przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (18-25 wrzesień), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób. 

Organizatorem DUT w Mielcu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, a Partnerem Strategicznym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila [email protected] lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Kolejne warsztaty literackie Mieleckiej Grupy Literackiej

Wiadomości Mielec

Twierdza przy Solskiego zdobyta. FKS Stal Mielec – Korona Kielce. 2 : 3 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste wręczenie odznak „Zasłużony dla Rolnictwa” [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa