W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka Materiały video

Roztańczony Chorzelów 2023 – Święto Folkloru [FOTO, VIDEO]

W niedzielne popołudnie (18.06) na terenach rekreacyjnych Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie spotkały się zespoły folklorystyczne i kapele ludowe, aby zaprezentować się konkursowo w XV Podkarpackim Jarmarku Ludowym „Roztańczony Chorzelów 2023”.

Partnerem wydarzenia zostało Województwo Podkarpackie, a patronem honorowym ludowe zmagania objął Józef Piątek Wójt Gminy Mielec.

„Roztańczony Chorzelów” to święto folkloru. To właśnie w tej miejscowości spotykają się zespoły i kapele, aby poprzez swoje prezentacje dbać o pielęgnowanie tradycji, o bogactwo i różnorodność strojów, tańca i muzyki, o to dobro narodowe, którego  nie da się zmierzyć żadną miarą. „Roztańczony Chorzelów” to ochrona tradycji regionu, promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej. To także konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych, młodzieżowych  i seniorskich zespołów tańca ludowego oraz kapel ludowych. Wydarzeniu towarzyszą stoiska wystawiennicze tradycyjnego rzemiosła, tradycyjnych potraw oraz  rękodzieła artystycznego. „Roztańczony Chorzelów” to dzień pełen tańca, muzyki i śpiewu, podczas którego spotykają się miłośnicy folkloru, od lat 4 do 50 i więcej, których pasją jest zamiłowanie do ludowej spuścizny ojców. Poprzez swoje prezentacje, zachęcają do poznawania folklorystycznych cech poszczególnych regionów Polski. Zespoły taneczne i kapele ludowe kultywują tradycje ojców, propagują postawy oparte na tożsamości lokalnej i trwałości tradycji, dając możliwość poznawania dziedzictwa kulturowego. 

Poza wydarzeniami na scenie, w tym roku równolegle odbył się „Piknik z Produktem Polskim”, w którym o tytuł najlepszej potrawy walczyło 16 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu mieleckiego.

Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia Jarmarku i Pikniku, którego dokonali Poseł na Sejm Fryderyk Kapinos, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek, dyrektor SOKiS Damian Małek oraz Bożena Telega-Kuźnik, kierownik ZPiT „Chorzelowiacy”, pomysłodawczyni oraz koordynator Jarmarku.  

Prezentacje sceniczne oceniała komisja artystyczna w składzie:  Nina Wojturska, choreograf z Rzeszowa, Stanisława Kowalska, choreograf z Tomaszowa Lubelskiego, muzycy z Rzeszowa Tomasz Pyzik i Krzysztof Uściłowski. 

Po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji jury zwracając szczególną uwagę na wierność i oryginalność prezentacji, reżyserię i kompozycję programu, strój, dbałość i sposób noszenia, stylowość i charakter programu, jednolitość stylistyczną w prezentacji scenicznej, poziom wykonawczy, wartości edukacyjne, ogólny wyraz artystyczny w kategorii Zespołów Tanecznych postanowiło przyznać:

I kategoria wiekowa 6–9 lat

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowicy” grupa młodsza

II Nagroda Dyrektora SOKiS – Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Kamionki

III Nagroda Zespół Tańca „Figielek” z Borowej

II kategoria wiekowa 10–15 lat

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z SCK Mielec

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” grupa dziewczęca

III i IV kategoria wiekowej 16–19 lat oraz 20 lat i powyżej

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” z Gorlic

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – Zespół Pieśni i Tańca „Wiercany” z Wiercan

II Nagroda Dyrektora SOKiS w Chorzelowie – Zespołu Pieni i Tańca „Przewrotniacy” z Przewrotnego

W kategorii Kapele Ludowe, które oceniane były według kryteriów obowiązkowego utworu z regionu rzeszowskiego, obowiązkowego utworu wokalnego, właściwego składu instrumentalnego oraz repertuaru zgodnego z prezentowanym regionem, poprawności intonacyjnej i rytmicznej, zgodności z lokalną tradycją wykonawczą, techniki wykonania, doboru i estetyki kostiumów oraz ogólnego wyraz artystyczny  jury postanowiło przyznać:

I Nagroda Wójta Gminy Mielec – Kapela Ludowa „Pogórzanie”

II Nagroda Dyrektora SOKiS – Kapela Wiercańska

II Nagroda Dyrektora SOKiS – Kapela Ludowej ZPiT „Chorzelowiacy”

III Nagroda – Kapela Ludowa „Padwianie”

Po odczytaniu protokołu z tegorocznego „Roztańczonego Chorzelowa”  Komisja Artystyczna pogratulowała wszystkim uczestnikom zdobytych nagród oraz była pełna uznania dla tancerzy, choreografów, muzyków oraz wokalistów za wysoki poziom artystyczny wykonywanych programów. Członkowie jury podziękowali również za pielęgnowanie i kultywowanie tradycji, tańca i śpiewu ludowego podkreślając, że zespoły zaprezentowały bardzo ciekawe układy taneczne i wysoki poziom wykonania, a kapele ludowe wykonywały swoje programy zgodnie z instrumentarium folkloru regionów z których pochodzą. Podkreślili również, że dzięki popularyzacji tej formy tańca i muzyki nasza kultura narodowa przekazywana będzie następnym pokoleniom.

YouTube player

POWIĄZANE POSTY

Kierowca bmw pędził 108 km/h w terenie zabudowanym

Monika Kopeć

Niezwykle udani ,,NieuUdacznicy”

Monika Kopeć

Inauguracja questu pieszego w Mielcu

Monika Kopeć

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa