W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Samorządowcy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przedstawiciele władz samorządowych Miasta Mielca i Powiatu Mieleckiego złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed Obeliskiem Żołnierzy Wyklętych zlokalizowanym w Parku Żołnierzy Wyklętych przy tzw. drodze szydłowieckiej.

Samorządowcy w osobach starosty Stanisława Lonczaka i wicestarosty Andrzeja Bryły oraz prezydenta Jacka Wiśniewskiego i wiceprezydentów Pawła Pazdana i Adriany Miłoś złożyli dziś patriotyczne wiązanki kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, ulokowanym na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu.

Upamiętnieni tym monumentem bohaterowie podziemia niepodległościowego właśnie tu, na ziemiach mieleckich – jak głosi pamiątkowa tablica – „walczyli i ginęli za wielką, silną i niepodległą Polskę”. Na tejże tablicy upamiętniono łącznie ośmioro żołnierzy i dowódców:

mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”,

chor. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”.

plut./płk Aleksandra Rusina ps. „Rusal”,

kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”,

por. Tadeusza Jaworskiego ps. „Zerwikaptur”,

mjr Władysława Bąkowskiego ps. „Gad”,

mjr Władysława Fliska ps. „Ruszyc”

kpt. Jana Fijałkowskiego ps. „Wujek”.

Ważnym miejscem poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych, a konkretniej – Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” oraz Konstantego Kędziora ps. „Dąb” – jest symboliczny pomnik przy budynku dzisiejszej Bursy (ul. Kościuszki).

To na tym terenie, ówcześnie będącym śmietnikiem komendy Milicji Obywatelskiej, skrycie pochowano ciała dwójki bohaterów po brutalnym morderstwie w 1948 roku. Szczątki żołnierzy odnaleziono dopiero w 1992 roku. Przeniesiono je wówczas na Cmentarz Parafialny w Mielcu.

Kwiaty w miejscu pierwotnego pochówku Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora złożyli dziś starostowie mieleccy: Stanisław Lonczak i Andrzej Bryła.
Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym od 2011 roku. Dlaczego święto przypada na 1 marca? To tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Mieleccy policjanci na spotkaniu z dziećmi [FOTO]

Wiadomości Mielec

Uroczyste pożegnanie Kadetów i Absolwentów Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego [FOTO]

Wiadomości Mielec

Ostatnia sesja Rady Gminy Mielec VIII kadencji

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa