W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

SCK ogłasza konkurs literacki im. Marii Błażków

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu ogłasza konkurs (nie)Odkryta ziemia mielecka. Nagroda artystyczna im. Marii Błażków na napisanie utworu poetyckiego lub opowiadania. Konkurs trwa od 8 marca do 30 kwietnia 2021 r. Koordynatorem pierwszej edycji Konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu.

Ideą, która przyświeca organizatorom konkursu, jest odkrywanie talentów, pokazywanie ludzi, dla których literatura jest niekłamaną pasją, a także promocja naszego pięknego miasta i regionu. Konkurs ma także przypomnieć fantastyczną postać związaną przez wiele lat z mielecką biblioteką – długoletnią dyrektor MBP, Marię Błażków, która zmarła w 2016r.

Konkurs skierowany jest do osób dorosłych.

Zachęcamy do udziału w Konkursie. Szczegółowe informacje zamieszczone są w Regulaminie Konkursu.

Maria Błażków – rys biograficzny

Patronką I edycji konkursu (nie)Odkryta ziemia mielecka jest Maria Błażków – wieloletni zastępca dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu do spraw Biblioteki, zawsze przez wszystkich nazywana dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu.

Bibliotekarka, społeczniczka, miłośniczka poezji – zwłaszcza tej stworzonej przez księdza Jana Twardowskiego, wielbicielka sztuki fotografii, którą z wielkim zapałem sama uprawiała, entuzjastka  reportaży, ale przede wszystkim człowiek z sercem na dłoni i zawsze dobrym słowem dla współpracowników oraz osób, z którymi spotykała się pełniąc służbę zawodową i społeczną – tak w jednym zdaniu można scharakteryzować Marię Błażków.

Maria Błażków zawodowe życie związała z bibliotekarstwem, rozpoczynając ścieżkę kariery w 1977 roku od pracy w Bibliotece w Podleszanach. Od 1978 roku związała się z mielecką Biblioteką Robotniczego Centrum Kultury, sprawując między innymi funkcje kierownika tej placówki. Po1992 roku stała się pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, powstałej z połączenia tej instytucji i Robotniczego Centrum Kultury. W 1997 roku objęła stanowisko zastępcy dyrektora  nowo utworzonego Samorządowego Centrum Kultury do spraw Biblioteki. Pełniła tę funkcję do 25 października 2016 r. Z przewodzenia mieleckiej książnicy zrezygnowała w wyniku postępującej choroby, która całkowicie uniemożliwiła jej pełnienie obowiązków zawodowych. Maria Błażków zmarła 22 grudnia 2016 roku, mając 60 lat.

W pracy zawodowej zawsze cechował ją profesjonalizm oraz nieustanne dążenie do rozwoju. Przez te wszystkie lata kierowania mielecką Biblioteką dążyła do modernizowania i stworzenia nowoczesnej placówki z dynamiczną i interesującą ofertą działań kulturalno-oświatowo-edukacyjnych, obsługiwanych przez kreatywny zespół bibliotekarzy. Cały czas w swej działalności miała na uwadze dobro i wygodę korzystających ze zbiorów Biblioteki i jej oferty mieszkańców miasta Mielca i powiatu.Wielkim marzeniem Marii Błażków było, aby nasze miasto mogło zabłysnąć nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem bibliotecznym na miarę XXI wieku. Niestety, nie dane jej było tego doświadczyć. Zmarła w przededniu rozpoczęcia budowy nowej siedziby MBP. 

Maria Błażków działała także społecznie, poświęcając tej stronie aktywności wiele czasu i jeszcze więcej energii. Dzięki Jej pomocy i zaangażowaniu powstała i nadal energicznie działa na terenie Mielca Grupa Literacka „Słowo”, promująca i zrzeszająca rodzimych ludzi pióra.Systematycznie współpracowała z Klubem Środowisk Twórczych i Klubem Miłośników Lotnictwa, działających przy TMZM w Mielcu. Z wielkim sercem i oddaniem angażowała się w inicjatywy Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, m.in. pełniąc funkcję wiceprezesa w latach 2011-2014. Jako wiceprezes TMZM uczestniczyła w organizacji szeregu imprez popularyzujących mieleckie tradycje lotnicze, m.in. konkursy fotograficzno-plastyczne „Samolot w obiektywie i palecie barw” oraz literacki „Na skrzydłach Ikara”. 

Wiele dobrego czyniła, pracując społecznie jako członek Kapituły Nagrody im. Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta w Mielcu. Zadaniem Kapituły było wyszukiwanie w mieleckiej społeczności osób wybitnie zasłużonych na rzecz rozwoju i zachowania dziedzictwa kulturowego.

Za swoją pracę, zawodową i społeczną, została uhonorowana w 2006 roku Złotą Odznaką 40-lecia TMZM, w 2010 r. została wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, w 2011 r. otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, natomiast 24 marca 2014 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. W ramach Jubileuszu 50-lecia TMZM 7 listopada 2014 przyznano Pani Marii Błażków Złotą Odznakę Jubileuszową.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Spotkanie z nieletnimi w Ośrodku Kuratorskim

Wiadomości Mielec

Oficjalne wyniki PKW wyborów samorządowych 2024 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Dwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa