W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie

Sdk – na „inspiracjach” powstały drewniane pudełka na herbatę ozdabiane metodą decoupage [FOTO]

    

 Na pierwszych zajęciach z cyklu ,,inspiracje,, odbywających się w SDK , uczestniczki ozdobiły drewniane pudełka na herbatę metodą serwetkową w technice decoupage.

Jeśli posiadamy przedmiot z surowego drewna i chcemy wydobyć jego piękną strukturę, użyjmy do malowania bejcy. Jeśli natomiast wybrany przez nas przedmiot jest stary, trzeba  przed pomalowaniem farbą akrylową, przetrzeć powierzchnię papierem ściernym. Do malowania używamy farb akrylowych w jasnym kolorze (ciemna farba przysłoni wzór serwetki). 

Po wyschnięciu malowanej powierzchni, wycinamy z serwetki motyw. Pamiętajmy,że potrzebna jest tylko zadrukowana część serwetki.

Następnie nakładamy klej na drewnianą powierzchnię i przyklejamy motyw. Powierzchnię obrazka wyrównujemy pędzlem z odrobiną kleju. Przy naklejaniu pracujmy zręcznie, aby nie rozerwać serwetki.

Pozostaje teraz lakierowanie. Zwykle przedmioty pokrywamy trzema warstwami bezbarwnego lakieru (mamy do wyboru lakiery matowe, półmatowe, błyszczące). Pamiętajmy, żeby między nakładaniem kolejnych warstw lakieru, zetrzeć delikatnie powierzchnię bardzo drobnym papierem ściernym i usunąć powstały pył. Wygodne w użyciu są lakiery w sprayu.

Drewno możemy „postarzać”. Wystarczy zawsze trzymać się kolejności: farba – specjalny lakier (krakelierlack) – farba – serwetka. Spodnia warstwa farby musi być kontrastowa do barwy farby wierzchniej (jasna-ciemna). Inaczej efekt „postarzenia” nie będzie widoczny. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, malujemy powierzchnię specjalnym klejem. Pociągnięcia pędzla muszą przebiegać w jednym kierunku. Przedmiot musi ponownie wyschnąć .Następnie pokrywamy powierzchnię farbą akrylową (pociągnięcia pędzla nie mogą być poprawiane). Odstawiamy do wyschnięcia. Ostatni etap to naklejenie wybranego motywu i po wyschnięciu pokrycie go lakierem.

Panie ozdobiły pudelka na herbatę pięknymi motywami – będą one ozdobą kuchni lub ciekawym prezentem.

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa