W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Informacje

Starosta uczcił ofiary ”Rzezi Galicyjskiej”

Starosta mielecki Stanisław Lonczak wziął udział w uroczystości upamiętniającej 175. rocznicę Rabacji zwaną również „Rzezią Galicyjską” . Wydarzenie odbyło się w piątek, 19 lutego, na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

Podczas rzezi galicyjskiej w 1846 roku wymordowano około 3 tys. szlachciców i zniszczono 90 proc. dworów w regionie tarnowskim. Było to, jak podkreślają przedstawiciele tarnowskiej Fundacji Pro Patria Semper, organizatorzy piątkowych uroczystości, jedno z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii lokalnej i dziejach Polski.

W chwili, gdy szlachta galicyjska przygotowywała kolejne powstanie przeciw austriackiemu zaborcy, starosta tarnowski Joseph Breinl poprzez swych agentów podpuścił chłopów przeciw szlachcie i dworskim oficjalistom. Na czele tej ruchawki stanął chłop ze wsi Smarzowa koło Pilzna – Jakub Szela. Tłuszcza chłopska rzuciła się na dwory i mordowała ich właścicieli. Rannych i pomordowanych zwożono na plac przed Starostwo w Tarnowie (dzisiejszy Plac Sobieskiego) domagając się obiecanej przez Austriaków nagrody.

Co najmniej 207 ofiar tych wydarzeń, pochodzących z terenu miasta Tarnowa oraz obecnych powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, dębickiego i mieleckiego, pochowanych zostało w Mogile Ofiar Rabacji na Cmentarzu Starym w Tarnowie. I to właśnie przed tą mogiłą w piątek, 19 lutego, tuż po Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, samorządowcy z regionu złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. 

Władze samorządowe Powiatu Mieleckiego reprezentował na uroczystościach Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa