W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje Kultura i nauka

Uczniowie ZST Mielec finalistami ogólnopolskiego projektu edukacyjnego [FOTO]

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu finalistami VIII edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci. Życie za życie

W dniu 26 maja 2017 roku w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala finałowa VIII edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci. Życie za życie. Uczestniczyli w niej także, jako finaliści, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, którzy tworzyli 2 zespoły projektowe.

W ramach projektu, którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, przedstawiali i upamiętniali w środowisku lokalnym dwie postacie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z regionu mieleckiego. W projekt w tym roku zaangażowało się w całej Polsce 66 grup pasjonatów historii. Podziękowania dla ich pracy wyrazili przedstawiciele rzeszowskiego IPN, rektorzy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz dyrektorka Muzeum Poalków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

W ramach projektu uczniowie – Dominik Brożyna, Michał Czaja, Wojciech Stachów dotarli do mieleckich Sprawiedliwych – m.in. 94-letniego Eugeniusza Szyfnera. Kolejny uczeń z tej szkoły – Maciej Dudzik przedstawiał swojego pradziadka Macieja Dudzika. Uczniowie wykonywali zadania w związku z przypadającą w 2017 roku 75. rocznicą konferencji w Wannsee, podczas której Niemcy podjęli decyzję o zagładzie Żydów. Uczniowie ZST uczestniczyli w styczniu br. jako prelegenci w konferencjach naukowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu oraz Muzeum Regionalnym – Pałacyku Oborskich w Mielcu. W lutym 2017 roku podjęli się realizacji kolejnych działań w projekcie, występując i organizując liczne prelekcje o mieleckich Sprawiedliwych w gimnazjach i wielu szkołach średnich na terenie Mielca. Mieli także możliwość wystąpienia na początku lutego br. z okolicznościowym wykładem w Miejskiej Bibliotece Publicznej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Zaangażowana w realizację projektu młodzież ZST miała możliwość zaprezentowania swojej wiedzy o mieleckich bohaterach na początku marca 2017 roku podczas lekcji historii w Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. Ks. Romana Sitki oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego, którego absolwentem jest Eugeniusz Szyfner. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się ich prelekcja podczas zorganizowanych trzech lekcji w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, gdzie odpowiadali na liczne pytania, zainteresowanej tematem, młodzieży szkolnej. Z podobnym zainteresowaniem spotkali się podczas 2 lekcji w Zespole Szkół Budowlanych, a także w mieleckim Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2. W toku prelekcji uczniowie ZST omawiali biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu, wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami, dziewięciu Żydów w chorzelowskim kurniku w latach 1942 – 1944. Przedstawiali oni także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu w latach 1966 – 2000 organizował każdego roku wyjazdy do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie przedstawiał młodzieży i pracownikom mieleckich zakładów pracy ogrom hitlerowskiego bestialstwa.

Prelegenci zwracali także uwagę i podkreślali, że bezinteresowna pomoc, w ukrywaniu przez Szyfnerów podczas okupacji hitlerowskiej dziewięciu Żydów, została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego Matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Uczniowie przedstawiali uhonorowanie naszego bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Przedstawiali oni wojenne losy swoich rodzin, a także pomoc udzielaną ukrywanym Żydom. W swoich prelekcjach omówili oni także relacje powojenne pomiędzy polskimi rodzinami i Ocalonymi. Jednocześnie przedstawili fakty związane z realiami okupacji hitlerowskiej w regionie mieleckim w nawiązaniu do losów swoich przodków.

Realizując projekt, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, 17 lutego 2017 roku w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim uczestniczyli w spotkaniu z Dawidem Hallmannem, który jest jednym z głównych organizatorów akcji „German Death Camps”, która polega na uświadomieniu opinii światowej prawdy historycznej o niemieckich zbrodniach wojennych, a także na zwróceniu uwagi na właściwe słownictwo i terminologię wobec zbrodniarzy.

Uczniowie ZST w Mielcu aktywnie włączyli się w styczniu br. w internetową kampanię polegającą na umieszczaniu na swoich profilach hasztagu #GermanDeathCamps na Facebooku, ilustracji z napisami ukazującymi Niemców jako zbrodniarzy wojennych. Polubili także stronę kampanii na Faceboooku, komentując poszczególne posty i wyrażając swoje zdanie i jednocześnie zgłaszając sprzeciw przeciwko fałszowaniu historii II wojny światowej. Jednocześnie uczniowie ZST w styczniu 2017 roku włączyli się aktywnie w internetową akcję „We Remember” zorganizowaną przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie celem upamiętniania 75. rocznicy niemieckiej operacji Reinhardt mającej na celu zagładę Żydów.

Na zakończenie każdej prelekcji uczniowie prezentowali także profil Mielecki Sprawiedliwy na Facebooku, gdzie zamieszczane są wszystkie informacje o podejmowanych przez uczniów ZST działaniach i akcjach mających na celu przywrócenie w świadomości społecznej pamięci o mieleckich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jako bohaterach z okresu II wojny światowej.

Podczas realizacji projektu nawiązana została współpraca z władzami samorządowymi naszego regionu. W dniu 94 urodzin Eugeniusza Szyfnera wójt Gminy Mielec Józef Piątek oraz Jan Kołodziej, jako przewodniczący Rady Gminy Mielec, wręczyli okolicznościową tablicę z podziękowaniem dla dostojnego Jubilata, którą w imieniu pradziadka odebrała Jego prawnuczka Wiktoria. Do życzeń dołączył się także prezydent miasta Mielca Daniel Kozdęba, który wręczył 29 grudnia 2016 roku kwiaty najstarszemu na Podkarpaciu i w Polsce Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata.

Kilka tygodni później, 21 lutego 2017 roku, podczas XVII sesji Rady Powiatu Mieleckiego, starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła, wręczył Halinie i Lidii-córkom Eugeniusza Szyfnera list z podziękowaniem oraz statuetkę. W okolicznościowym liście wystosowanym do Eugeniusza Szyfnera starosta mielecki podziękował mieleckiemu Sprawiedliwemu za bezinteresowną pomoc, empatię człowieka, który na trwałe wpisał się na karty historii w roli niezłomnego bohatera II wojny światowej.

Podczas uroczystości w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej uczestnicy projektu dostali honorowe dyplomy i statuetki. A efekty ich pracy zostaną umieszczone na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przez 9 lat był na wszystkich lekcjach w szkole

Wiadomości Mielec

Mielecka ortopedia poszerza ofertę [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Jechał motocyklem pod prąd. Miał ponad 2 promile

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa