W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

W budynku starostwa przy ul. Sękowskiego powstaje winda

Powiat inwestuje z myślą o niepełnosprawnych

Istotne udogodnienia dla niepełnosprawnych pojawią się w budynku starostwa zlokalizowanym przy ul. Sękowskiego 2B, mieszczącym Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Wydział Komunikacji.

W poradni dzięki pętlom indukcyjnym głuchoniemi i użytkownicy aparatów słuchowych usłyszą czysty dźwięk pochodzący np. z mikrofonu rozmówcy i dostosowany do ich indywidualnych ubytków w słuchu. Skorzystanie z narzędzia nie będzie wymagało stosowania żadnych dodatkowych urządzeń.

Z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku w przestrzeni budynku przy ul. Sękowskiego 2B pojawią się ułatwiające przemieszczanie dotykowe tabliczki, piktogramy i fakturowe oznaczenia nawierzchni FON.  To, innymi słowy, ścieżki dotykowe zbudowane z elementów o różnych fakturach. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom, niedowidzący zwiększą swoją orientację przestrzenną i bezpiecznie ominą przeszkody.
– Ważnym elementem prac jest także zwiększenie ochrony przeciwpożarowej budynku. Zgodnie z przeprowadzoną ekspertyzą techniczną, na obszarze całego obiektu zostanie zastosowany nowy system ostrzegawczy, który, w razie potrzeby ewakuacji, wyemituje sygnały głosowe informujące m.in. o jej kierunku  czy położeniu najbliższych wyjść ewakuacyjnych – dodaje starosta mielecki Stanisław Lonczak.

Jak podkreśla, realizowany projekt wpisze się w koncepcję uniwersalnego projektowania. – Z jednej strony przysłuży się dostosowaniu infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, z drugiej, dzięki prostocie i intuicyjności zastosowanych rozwiązań, ułatwi korzystanie z budynku wszystkim użytkownikom – zaznacza starosta.

Prace prowadzą obecnie firmy WISMAR Usługi elektryczne i pomiary Mariusz Wiśniewski oraz SECOM Sebastian Gogół.  Ich łączna wartość to 218 209,93 zł. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Przebudowa zdegradowanych obiektów na terenie MOF Mielec w celu nadania im nowych funkcji społecznych” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Z tego samego projektu, a także Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pochodzi dofinansowanie na budowę windy. Również i ta inwestycja, od kilku tygodni, realizowana jest na jednej ze ścian bocznych budynku przy ul. Sękowskiego 2B. Platforma, która ułatwi osobom niepełnosprawnym dostęp do ulokowanej na piętrze Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, kosztować będzie blisko 590 tys. złotych Wykonuje ją firma KAZBUT z Czermina.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa