16 sierpnia 2018, 2:49
Slider
Image default
Robaczek Mielecki

Wałęsa jak Król

Profesor Tomasz Nałęcz , jeden z dyżurnych obrońców Wałęsy, często porównuje przywódcę Solidarności  do Józefa Piłsudskiego, przypominając jednocześnie, że   marszałek miał epizod współpracy z obcym wywiadem. Porównanie to wydaje się być krzywdzące dla Piłsudskiego, ponieważ trudno stawiać znak równości pomiędzy sprzedawaniem kolegów, a działalnością na rzecz odbudowy kraju.

Gdyby jednak szukać paralel miedzy Wałęsą a inną postacią historyczną, to najlepiej pasowałby tu król Jan III Sobieski.

Studiując biografię  pogromcy Turków łatwo zauważyć, że oprócz  wąsów i przywiązania do wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, obie postacie  mają wiele wspólnego.

 

9a569222-4de6-4533-b2ae-5dfd4c731336

 

3c3bb4cf-d252-48de-9464-31e5b8e6096a

 

 

1 ZDRADA, CZYLI BŁĘDY MŁODOŚCI

O ile działalność agenta „Bolka” jest powszechnie znana,  o tyle mało kto wie, że podczas „potopu szwedzkiego”  pułkownik Jan Sobieski poparł króla Karola X Gustawa. Co ciekawe kiedy Jan i Lech  dopuszczali się niegodnych czynów,  byli prawie w tym samym wieku.

2 ODWAŻNE WIZJE

Kiedy w 2013 roku Wałęsa wypalił z koncepcją połączenia Polski i Niemiec w jedno państwo, zapewne nie zdawał sobie sprawy, że  podobne plany snuły się w głowie Sobieskiego przy podpisywaniu  traktatu  jaworowskiego.

3 CHCIWOŚĆ

Śniadanie z prezydentem-60 tyś. zł

Rejs po Zatoce Gdańskiej z prezydentem- 48 tyś. zł

To tylko fragment oficjalnego cennika Wałęsy i jeśli dorzucić do tego słynne selfie z łazienek w Dubaju, to wyłania się nam  rys  charakterologiczny legendy Solidarności . Najlepiej spuentował to Władysław Frasyniuk:  „Niestety zawsze charakteryzowała go chłopska pazerność”.

Nie inaczej było w przypadku Jana Sobieskiego. Dziś trudno w to uwierzyć, ale król nie cieszył się dobrą opinią wśród swych poddanych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy była przesadna zapobiegliwość w gromadzeniu bogactw. Wydaje się, że chciwość była cechą charakterystyczną  domu Sobieskich. Pogrzeb władcy odbył się w atmosferze skandalu, ponieważ król wystawiony na widok publiczny nie miał na głowie korony. Królowa, która okazała się być w posiadaniu zguby, tłumaczyła swój postępek obawą przed  zachłannością syna Jakuba.

4  DWA LWY

W satyryczny programie z lat 90- tych „ Polskie Zoo”, Wałęsa był przedstawiany jako lew.

Lew Lechistanu, to przydomek jaki Sobieski otrzymał od Turków.

5 MARNY KONIEC

Ostatnie lata panowania Sobieskiego to pasmo porażek tak w polityce zagranicznej jak i wewnętrznej: nieudane wyprawy na Mołdawię, utrata reputacji, totalna klęska w staraniach o koronę dla syna.

Co do Wałęsy, to zdecydowana większość historyków negatywnie ocenia jego prezydenturę. Intrygi, manipulacje, wspieranie komunistów, trudno się dziwić, że skończyło się na jednej kadencji. Ponowny start w wyborach w 2000 roku okazał się całkowitą klapą.Wałęsa uzyskał zaledwie 1%  i został pokonany nawet przez Andrzeja  Leppera.

6 PANTEON

Ucząc się dziś o Sobieskim, gimnazjalista nie dowiaduje się o jego porażkach, chciwości, zdradzie. Dowiaduje się natomiast o Wiktorii Wiedeńskiej i że bitwa ta jest uznawana  przez historyków na całym świecie za jedną z najważniejszych w historii Europy. Nie mam wątpliwości, że podobnie będzie z Wałęsą. Donosy, kłamstwa  i pazerność  zostaną zapomniane, a do historii eklektyk z Gdańska przejdzie jako legendarny przywódca, niezwykłego na skalę światową ruchu SOLIDARNOŚĆ. Dlaczego? Bo tak to działa.

 

ROBACZEK MIELECKI

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja