Profesor Tomasz Nałęcz , jeden z dyżurnych obrońców Wałęsy, często porównuje przywódcę Solidarności do Józefa Piłsudskiego, przypominając jednocześnie, że marszałek miał epizod współpracy z obcym wywiadem. Porównanie to wydaje się być krzywdzące dla Piłsudskiego, ponieważ trudno stawiać znak równości pomiędzy sprzedawaniem kolegów, a działalnością na rzecz odbudowy kraju.
Gdyby jednak szukać paralel miedzy Wałęsą a inną postacią historyczną, to najlepiej pasowałby tu król Jan III Sobieski.
Studiując biografię pogromcy Turków łatwo zauważyć, że oprócz wąsów i przywiązania do wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, obie postacie mają wiele wspólnego.
1 ZDRADA, CZYLI BŁĘDY MŁODOŚCI
O ile działalność agenta „Bolka” jest powszechnie znana, o tyle mało kto wie, że podczas „potopu szwedzkiego” pułkownik Jan Sobieski poparł króla Karola X Gustawa. Co ciekawe kiedy Jan i Lech dopuszczali się niegodnych czynów, byli prawie w tym samym wieku.
2 ODWAŻNE WIZJE
Kiedy w 2013 roku Wałęsa wypalił z koncepcją połączenia Polski i Niemiec w jedno państwo, zapewne nie zdawał sobie sprawy, że podobne plany snuły się w głowie Sobieskiego przy podpisywaniu traktatu jaworowskiego.
3 CHCIWOŚĆ
Śniadanie z prezydentem-60 tyś. zł
Rejs po Zatoce Gdańskiej z prezydentem- 48 tyś. zł
To tylko fragment oficjalnego cennika Wałęsy i jeśli dorzucić do tego słynne selfie z łazienek w Dubaju, to wyłania się nam rys charakterologiczny legendy Solidarności . Najlepiej spuentował to Władysław Frasyniuk: „Niestety zawsze charakteryzowała go chłopska pazerność”.
Nie inaczej było w przypadku Jana Sobieskiego. Dziś trudno w to uwierzyć, ale król nie cieszył się dobrą opinią wśród swych poddanych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy była przesadna zapobiegliwość w gromadzeniu bogactw. Wydaje się, że chciwość była cechą charakterystyczną domu Sobieskich. Pogrzeb władcy odbył się w atmosferze skandalu, ponieważ król wystawiony na widok publiczny nie miał na głowie korony. Królowa, która okazała się być w posiadaniu zguby, tłumaczyła swój postępek obawą przed zachłannością syna Jakuba.
4 DWA LWY
W satyryczny programie z lat 90- tych „ Polskie Zoo”, Wałęsa był przedstawiany jako lew.
Lew Lechistanu, to przydomek jaki Sobieski otrzymał od Turków.
5 MARNY KONIEC
Ostatnie lata panowania Sobieskiego to pasmo porażek tak w polityce zagranicznej jak i wewnętrznej: nieudane wyprawy na Mołdawię, utrata reputacji, totalna klęska w staraniach o koronę dla syna.
Co do Wałęsy, to zdecydowana większość historyków negatywnie ocenia jego prezydenturę. Intrygi, manipulacje, wspieranie komunistów, trudno się dziwić, że skończyło się na jednej kadencji. Ponowny start w wyborach w 2000 roku okazał się całkowitą klapą.Wałęsa uzyskał zaledwie 1% i został pokonany nawet przez Andrzeja Leppera.
6 PANTEON
Ucząc się dziś o Sobieskim, gimnazjalista nie dowiaduje się o jego porażkach, chciwości, zdradzie. Dowiaduje się natomiast o Wiktorii Wiedeńskiej i że bitwa ta jest uznawana przez historyków na całym świecie za jedną z najważniejszych w historii Europy. Nie mam wątpliwości, że podobnie będzie z Wałęsą. Donosy, kłamstwa i pazerność zostaną zapomniane, a do historii eklektyk z Gdańska przejdzie jako legendarny przywódca, niezwykłego na skalę światową ruchu SOLIDARNOŚĆ. Dlaczego? Bo tak to działa.
ROBACZEK MIELECKI