W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Wałęsa jak Król

Profesor Tomasz Nałęcz , jeden z dyżurnych obrońców Wałęsy, często porównuje przywódcę Solidarności  do Józefa Piłsudskiego, przypominając jednocześnie, że   marszałek miał epizod współpracy z obcym wywiadem. Porównanie to wydaje się być krzywdzące dla Piłsudskiego, ponieważ trudno stawiać znak równości pomiędzy sprzedawaniem kolegów, a działalnością na rzecz odbudowy kraju.

Gdyby jednak szukać paralel miedzy Wałęsą a inną postacią historyczną, to najlepiej pasowałby tu król Jan III Sobieski.

Studiując biografię  pogromcy Turków łatwo zauważyć, że oprócz  wąsów i przywiązania do wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, obie postacie  mają wiele wspólnego.

 

9a569222-4de6-4533-b2ae-5dfd4c731336

 

3c3bb4cf-d252-48de-9464-31e5b8e6096a

 

 

1 ZDRADA, CZYLI BŁĘDY MŁODOŚCI

O ile działalność agenta „Bolka” jest powszechnie znana,  o tyle mało kto wie, że podczas „potopu szwedzkiego”  pułkownik Jan Sobieski poparł króla Karola X Gustawa. Co ciekawe kiedy Jan i Lech  dopuszczali się niegodnych czynów,  byli prawie w tym samym wieku.

2 ODWAŻNE WIZJE

Kiedy w 2013 roku Wałęsa wypalił z koncepcją połączenia Polski i Niemiec w jedno państwo, zapewne nie zdawał sobie sprawy, że  podobne plany snuły się w głowie Sobieskiego przy podpisywaniu  traktatu  jaworowskiego.

3 CHCIWOŚĆ

Śniadanie z prezydentem-60 tyś. zł

Rejs po Zatoce Gdańskiej z prezydentem- 48 tyś. zł

To tylko fragment oficjalnego cennika Wałęsy i jeśli dorzucić do tego słynne selfie z łazienek w Dubaju, to wyłania się nam  rys  charakterologiczny legendy Solidarności . Najlepiej spuentował to Władysław Frasyniuk:  „Niestety zawsze charakteryzowała go chłopska pazerność”.

Nie inaczej było w przypadku Jana Sobieskiego. Dziś trudno w to uwierzyć, ale król nie cieszył się dobrą opinią wśród swych poddanych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy była przesadna zapobiegliwość w gromadzeniu bogactw. Wydaje się, że chciwość była cechą charakterystyczną  domu Sobieskich. Pogrzeb władcy odbył się w atmosferze skandalu, ponieważ król wystawiony na widok publiczny nie miał na głowie korony. Królowa, która okazała się być w posiadaniu zguby, tłumaczyła swój postępek obawą przed  zachłannością syna Jakuba.

4  DWA LWY

W satyryczny programie z lat 90- tych „ Polskie Zoo”, Wałęsa był przedstawiany jako lew.

Lew Lechistanu, to przydomek jaki Sobieski otrzymał od Turków.

5 MARNY KONIEC

Ostatnie lata panowania Sobieskiego to pasmo porażek tak w polityce zagranicznej jak i wewnętrznej: nieudane wyprawy na Mołdawię, utrata reputacji, totalna klęska w staraniach o koronę dla syna.

Co do Wałęsy, to zdecydowana większość historyków negatywnie ocenia jego prezydenturę. Intrygi, manipulacje, wspieranie komunistów, trudno się dziwić, że skończyło się na jednej kadencji. Ponowny start w wyborach w 2000 roku okazał się całkowitą klapą.Wałęsa uzyskał zaledwie 1%  i został pokonany nawet przez Andrzeja  Leppera.

6 PANTEON

Ucząc się dziś o Sobieskim, gimnazjalista nie dowiaduje się o jego porażkach, chciwości, zdradzie. Dowiaduje się natomiast o Wiktorii Wiedeńskiej i że bitwa ta jest uznawana  przez historyków na całym świecie za jedną z najważniejszych w historii Europy. Nie mam wątpliwości, że podobnie będzie z Wałęsą. Donosy, kłamstwa  i pazerność  zostaną zapomniane, a do historii eklektyk z Gdańska przejdzie jako legendarny przywódca, niezwykłego na skalę światową ruchu SOLIDARNOŚĆ. Dlaczego? Bo tak to działa.

 

ROBACZEK MIELECKI

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Dachowanie bmw w Padwi Narodowej

Wiadomości Mielec

Cztery pory roku w gminie Mielec – konkurs fotograficzny [FOTO]

Wiadomości Mielec

Kolejne zwycięstwo Czeczeńców. Handball Stal Mielec – AZS Biała Podlaska 33:27 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa