W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Sport

Czy  warto wybudować w Mielcu najgłębszy basen w Polsce 25-35 metrów ?

Brak sali sportowo-widowiskowej w mieście 60 tysięcznym z olbrzymim rynkiem pracy w SSE  obliczanym na 25 tys. pracowników jest ewenementem na skalę ogólnopolską.  

Do tego jak policzymy że mieszkańców okolicznych miejscowości powiatu to dla 100-120 tysięcy ludzi taka hala powinna być wybudowana. Pomijam kwestie kto ją powinien wybudować kapitał prywatny czy pozyskany z pieniędzy podatnika.  Moim zdaniem tej kwestii w nie rozstrzygnę.

 

             Jedno nie ulega wątpliwości hala jest potrzebna i dla sportu i dla widowisk kulturalnych na które  Mielczanie wyjeżdżają choćby do Rzeszowa,  czy Krakowa.  Innym aspektem jest sport taki jak piłka ręczna, czy siatkowa która w Mielcu była od zawsze.

Zaś nauczanie pływania  w początkowych klasach podstawówki wprowadzone jak sobie dobrze przypominam w 1968 roku jako pierwsze w Polsce.  Powyższe funkcje hali dla większości obecnych mieszkańców były od „zawsze” i trudno jest się pogodzić z koniecznym zamknięciem Hali Sportowej (zwanej Hangar Areną)   z powodów technicznych.

  Czy jednak musimy budować to co budują inni? Wszędzie tak samo. Basen, hala widowiskowo sportowa, boiska treningowe ścianka wspinaczkowa (BRAWO za pomysł)? Ale te hale niczym się nie różnią po za stopniem nowoczesności czy większym lub mniejszym poziomem zastosowanych inteligentnych  rozwiązań elektronicznych. Jest pomysł na nowe innowacyjne rozwiązanie.

                Grupa aktywnych obywateli skupiona wokół kwalifikowanych sportów wodnych takich jak nurkowanie, żeglowanie (Chimera, Orkan) poddała na myśl wybudowanie najgłębszego basenu w Polsce,  aby zrobić centrum nurkowe w Polsce, a nawet w tej części Europy.

Dlaczego w Mielcu padnie pytanie. Moja odpowiedź,  a dlaczego nie. Mamy inwestycję którą dopiero zaczynamy i budowa takiego centrum to są koszty o 15-20% niższe niż gdyby realizować to samodzielnie. Jakie korzyści Mielec może odnieść z tytułu takiej budowy? 

Byłby znany z tego że tu jest wybudowany najgłębszy  basen w Polsce. Ponadto w Tarnobrzegu jest jedno z najgłębszych miejsc w Polsce do nurkowania, czysta przejrzysta woda i głębokość bez mała 45 metrów.  Ściąga to fanów nurkowania z całej Polski, przyciągając kilka tysięcy nurków miesięcznie nad „dołek w Machowie”. 

Mielecki basen i „dołek” mógłby stanowić komplementarne centrum szkolenia nurkowego – całoroczne. Nurkowanie jest popularne, a nadmorskie miejscowości np nad Zatoką Pucką specjalnie zatapiają przygotowane do tego celu obiekty jak statki aby uatrakcyjnić pobyt i ściągnąć turystów.

                W chwili obecnej najgłębsze baseny w Polsce to  aquadrom w Rudzie Śląskiej (7m tuba), basen w Pałacu Kultury i Nauki oraz na terenie Term Maltańskich. Mają one jednak zaledwie 4,8 metra głębokości pierwszy i 5,0 m drugi. Do światowych rekordów bardzo im daleko. Najgłębszy basen na świecie  „Y-40 The Deep Joy” znajduje się we włoskiej Padwie ma 40 m głębokości.  W chwili obecnej w Wielkiej Brytanii buduje się nowy, mający mieć 50m głębokości rekordzista Świata wśród basenów.

                Szacuje się, że na dzień dzisiejszym w naszym kraju  jest ponad 150 000 nurków i freediverów. Dla zdecydowanej większości z nich pół roku to martwy sezon gdyż warunki atmosferyczne nie sprzyjają uprawianiu tych sportów w plenerze. Prowadzenie szkoleń i kursów jest również ograniczone ze względu na sezon jesienno-zimowy oraz zbyt małą głębokość większości zbiorników wodnych.

Coraz częstsze powstawanie basenów głębokich jest odpowiedzią na olbrzymie zainteresowanie i zapotrzebowanie na takie obiekty. Baseny Nemo 33 i Y-40 Deep Joy odwiedza codziennie kilkaset osób pomimo najtańszych biletów w cenie kilkudziesięciu Euro. Osoby odwiedzające  te  obiekty zjeżdżają się nierzadko  z wielu krajów, pokonując nawet tysiące kilometrów odległości.  

                Basen rzędu 25 m – 35 m  głębokości sprawiłby, że byłby najgłębszym basenem w Europie środkowo-wschodniej i połowie Europy zachodniej. Biorąc pod uwagę stosunkowo niski poziom cenowy w naszym kraju, świetne bliskość autostrady autostrady A4, niezła baza hotelowa, region ciekawy historycznie pełen zabytków stanowiłby o atrakcyjności Mielca.

Był by to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny w  Polsce obiekt w naszym mieście. Basen taki nie byłby tylko mekką nurków ale i atrakcją turystyczną przyciągającą ciekawskich każdego dnia. Basen powinien oferować możliwość obserwacji obiektu z trybun nad wodą jak i baru z oknami na toń wody aby możliwe zerknięcie i podlegnięcie innych oraz przez „dyletantów’ na co dzień nie znających się na nurkowaniu.

Basen taki dałby możliwość szkoleń nurkowych na różnych poziomach, badań naukowych ( z podobnych basenów korzystają uniwersytety, agencje naukowe, a nawet Europejska Agencja Kosmiczna), ćwiczeń wojskowych, a przede wszystkim nurkowań rekreacyjnych, oraz imprez integracyjnych.

                Według rozpoznania chęć do  cyklicznego, regularnego korzystania z tego obiektu deklaruje sporo klubów nurkowych i w Polsce i z zaciekawieniem przyglądające się tej inicjatywie która swój medialny żywot zaczęła na jednym z portali internetowych dotyczących Mielca dnia 1 kwietnia.

Większość czytelników pomyślała że to primaaprylisowy żart. Jednak takie pismo wpłynęło do Urzędu Miasta Mielca i Rady miejskiej na początku tego roku. Władze miasta i sama rada jest przychylnie nastawiona do projektu, natomiast jak to zwykle bywa gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze bo koszt takiej instalacji mógłby wynieść kilka milionów złotych więcej, ale czy nam jest potrzebne kolejne jakuzzi?

Czy jest potrzebny kolejny aquapark, może zamiast budować dookoła basenu kilka brodzików i jakuzie przesunąć środki na budowę „głębi” Mielec 25?

                Niebanalną również kwestią było by stworzenie dodatkowych miejsc pracy w związku z napływem turystów do naszego miasta i lokowaniem przez nich kapitału w naszych sklepach, restauracjach czy hotelach.

Ponadto wizyty gości z odległych miejsc z pewnością przełożyły by się na zainteresowanie innymi ofertami jak wydarzenia kulturalne czy zwiedzanie historycznych miejsc jak Baranów Sandomierski, Przecław, Sandomierz. 

Co ciekawe basen w Padwie na 40 m wybudował prywatny Biznesmen uważając że mu to przyniesie korzyści. Może jakieś grosze znalazłby się z projektów unijnych na innowacyjną gospodarkę (turystyczną ale innowacyjna bo nie ma takich inwestycji w Polsce ani w najbliższej okolicy). To może być epokowe wydarzenie dla naszego Miasta i jego przyszłym symbolem.

Czy warto podjąć to ryzyko może warto by wypuścić obligacje na tą inwestycję skierowaną do fanów nurkowania w Polsce? Nie wiem. Skąd się wziął pomysł?

Z nietrafionej inwestycji na basenie miejskim na hali sportowej bo zasypano głębię, zaprzyjaźnieni mi nurkowie z Chimery wyrażali nieutulony żal z powodu jej likwidacji bo na basenie o tej głębokości przyjeżdżali nurkowie z całego województwa. może jednak warto poprzeć taką inicjatywę. kilka zdjęć z NEMO 33 źródło internet

Mariusz Wiącek współpraca Maciej Kapinos Chimera.

 

 

                                                                  schemat brukselskiego nemo 33

 

okok

 

                                                                              33 metrowa głębia

 

plpo

 

                                                  pokazane półki wodne na głębokościach 5 m i 10 m

 

koko

 

                                    Basen może służyć może służyć celom rekreacyjnym do pływania.

 

kokooo

 

IMG_1516

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

„Niemego kina” w Parku Oborskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Zawody Sportowo-Pożarnicze Gminy Mielec [FOTO]

Wiadomości Mielec

Piknik w Melexie [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

mieszkaniec Powiatu 24 kwietnia 2016 (niedziela) at 10:06

Jestem człowiekiem ułomnym nigdy nie nurkowałem głębiej a niżeli 2.5 m pomysł jest oryginalny. Wpisuje się w innowacyjne myślenie Ludzi widzących dalej i szerzej idąc tym tokiem myślenia moim skromnym zdaniem jest to przyciągnięcie uwagi inwestorów do Naszego Miasta i jego rozwój na miarę 21 wieku.
Myślę więc że Prezydent Naszego Miasta Pan Daniel i jego sposób myślenia będzie sprzyjał temu innowacyjnemu rozwiązaniu, więc ręce na pokład Panowie Ave Cezar

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa