W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Wytańczyć Wiosnę – Chorzelowiacy Przepędzą Zimę 

 W imieniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” Samorządowy Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na Koncert „Wytańczyć Wiosnę”, podczas którego w premierowym programie zaprezentują się grupy dziecięca, dziewczęca, seniorska oraz Kapela Ludowa wraz z solistami.

Wydarzenie, któremu patronuje Józef Piątek Wójt Gminy Mielec, zaplanowano  na sobotę 23 marca o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej Chorzelowskiego Ośrodka Kultury. 

Jak przekazują organizatorzy wydarzenia wiosna od niepamiętnych czasów zachwycała ludzi i od zawsze uroczyście ją witano, a jej początek był wyczekiwanym momentem w tradycyjnej kulturze. Wraz z wiosną odradzało się wszelkie życie, zaczynano prace polowe. Dlatego czasowi temu towarzyszyło wiele praktyk, mających zapewnić powodzenie w uprawie ziemi. Aby wiosna mogła przyjść na świat, należało pokonać zimę. W tym celu ze słomy robiono niedużą kukłę i ubierano ją w kolorowe szmatki i 21 marca tak zwaną Marzannę topiono w rzece albo palono na polu.

Zabawie towarzyszyły śpiewy i tańce. Kiedy wypędzono zimę należało obrzędowo wprowadzić, do gospodarstw domowych wiosnę przy akompaniamencie muzyki i śpiewów, które nazywano tradycyjnym obrzędem nowego latka czyli ,,gaika”. Dziewczęta  i chłopcy chodzili od chaty do chaty śpiewając, tańcząc  i wykrzykując radośnie.

Te i wiele innych zwyczajów związanych z tą cudowna porą roku kultywują i zaprezentują już w najbliższą sobotę w swoim występie tancerze, muzycy i wokaliści ZPiT „Chorzelowacy”. 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Tragedia w Książnicach

Wiadomości Mielec

Mistrzostwa Podkarpacia w siatkówce dziewcząt z udziałem gwiazdy siatkówki w SP 6

Wiadomości Mielec

Unijne dofinansowania dla OSP Kiełków i Przecław

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa