W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Zmarł ksiądz Władysław Burek

Dziś, 8 czerwca 2020 do Domu Ojca odszedł ks. Władysław Burek, wieloletni katecheta w I Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu i wychowawca pokoleń mielczan. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Przecławiu w środę (10 czerwca) o godz. 11.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. Władysław Burek urodził się 28 czerwca 1947 roku w Podolu, jako syn Antoniego i Anny Szpara. Egzamin dojrzałości złożył w 1965 roku w Mielcu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 30 maja 1971 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Ropczyce (od 18 czerwca 1971 roku) oraz Mielec – św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty (od 24 czerwca 1976 roku). W dniu 26 sierpnia 1987 roku został mianowany proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie. Urząd ten pełnił do czerwca 1989 roku. Z dniem 27 czerwca 1989 roku został przydzielony do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu, gdzie przez wiele lat był katechetą szkół średnich w Mielcu.

W 2018 roku, jako emeryt, zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto sprawował obowiązki dziekana dekanatu Grybów, doradcy metodycznego nauki religii przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli na rejon Diecezji Tarnowskiej w województwie podkarpackim, diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców oraz rejonowego duszpasterza akademickiego w Mielcu. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1984 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1987 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Przez niemal 30 lat pobytu w Mielcu na stałe wrósł się w krajobraz naszej parafii przez wytrwałą posługę w konfesjonale, szerzenie zamiłowania do języka łacińskiego i kontynuowaniem dzieła bł. ks. Romana Sitki – wychowawcy mieleckiej młodzieży.

Ostatnie lata życia złączył w cierpieniu z Chrystusowym Krzyżem.

Parafia p.w. Świętego Mateusza w Mielcu


e-leclerc-mielec
Navi

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa